Reklama

Nawilżanie powietrza, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - czy to ma sens?

Opublikowano:
Autor:

Nawilżanie powietrza, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - czy to ma sens? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jakość powietrza w Polsce jest w dalszym ciągu w zatrważającym stanie. Nie najlepiej ma się ona także w Kutnie.

Według raportu WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) w ubiegłym (2017) roku zostały tu przekroczone:
- 24 godzinny poziom dopuszczalny stężenia pyłu zawieszonego PM10,
- średnioroczny poziom dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5,
- poziom docelowy stężenia benzo(a)pirenu w pyle PM10.

W związku z tym zakup oczyszczacza powietrza, dla bezpieczeństwa własnego i rodziny, wydaje się w obecnych czasach wręcz niezbędny. Na rynku dostępnych jest sporo modeli oczyszczaczy powietrza. Różnią się one między sobą wydajnością, rodzajami i klasą zastosowanych filtrów, obecnością jonizatora, zastosowaniem czujników, a także innymi funkcjami dodatkowymi. Jedną z nich jest posiadanie wbudowanego nawilżacza powietrza.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza jest równie istotna, jak jego czystość. W sezonie grzewczym bardzo trudno jest utrzymać ją na właściwym poziomie. Wilgotność powietrza niemieszcząca się w bezpiecznym zakresie 40-60% może w bardzo niekorzystny sposób wpływać na nasze zdrowie. Kiedy powietrze jest za suche, wysychaj także nasze błony śluzowe. Może to prowadzić do uczucia podrażnienia w nosie czy gardle, a także powodować pieczenie oczu. Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu może przyczyniać się także do występowania częstszych infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Suche powietrze nie pozostaje też obojętne dla naszej skóry, powodując, że ona również staje się wysuszona i szorstka, a spierzchnięte usta zaczynają pękać. Zbyt wysoka wilgotność stwarza natomiast warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Oddychanie powietrzem, w którym roi się od ich zarodników, jest także niekorzystne dla zdrowia.

Nawilżacze powietrza jako osobne urządzenia

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli nawilżaczy powietrza. Często można znaleźć urządzenia za naprawdę niewielkie pieniądze. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nawilżacz nawilżaczowi nie jest równy. Niektóre z nich mogą nawet przynosić więcej szkody niż pożytku. Dostępne do wyboru mamy trzy typy nawilżaczy: parowy, ultradźwiękowy lub ewaporacyjny.

Nawilżacz parowy działa na zasadzie podgrzewania wody i w efekcie tego jej odparowania. Woda w zbiorniku nawilżacza jest gorąca, co stwarza ryzyko poparzenia się. Taka zasada działania przyczynia się to do podnoszenia temperatury w pomieszczeniu. Dużą wadę tego typu urządzeń stanowi także koszt użytkowania - ze względu na konieczność podgrzania wody nawilżacze parowe zużywają dużo prądu.

Front oczyszczaczy powietrza Sharp, fot. Homespot.pl

Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania cząstek wody przy pomocy drgań o bardzo wysokiej częstotliwości. Powstaje w ten sposób delikatna, unosząca się w powietrzu mgiełka. Główną wadą tego rozwiązania jest to, że może ona dość szybko opadać grawitacyjnie na powierzchnie wokół urządzenia, powodując powstawanie osadów. Tym samy nie jest możliwe skuteczne nawilżenie powietrza w całym pomieszczeniu, a jedynie w najbliższej odległości od nawilżacza. Urządzenia tego typu ze względu na emisję ultradźwięków mogą także wywoływać dyskomfort u zwierząt domowych. Nawilżacze ewaporacyjne posiadają stosunkowo dużą wydajność przy niskim zużyciu prądu, a odparowanie odbywa się w nich w bardziej naturalny sposób. Urządzenia te nawilżają powietrze zasysane z wnętrza pomieszczenia, wymuszając przy tym jego obieg, co pozwala na dotarcie do dalszych jego zakątków. Główną wadą nawilżaczy tego typu jest to, że za dużą wydajnością idzie także wyższa cena. Dodatkowo zastosowanie w nich elementu wymuszającego przepływ powietrza warunkuje stosunkowo głośną pracę.

Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczami

Wybierając urządzenie 2w1 dostajemy gotowe rozwiązanie, które kompleksowo zadba o wszystkie najważniejsze aspekty jakości powietrza w naszym otoczeniu. Oczyszczacz powietrza jest w stanie skutecznie usunąć znajdujące się w smogu zanieczyszczenia stałe, w tym pyły zawieszone PM10 i PM2.5, a także zanieczyszczenia gazowe takie jak benzo(a)piren czy brzydkie zapachy. Ponadto urządzenia te skutecznie walczą z znajdującymi się w naszym otoczeniu alergenami takimi jak pyłki roślin, czy zarodniki grzybów. Nawilżacze znajdujące się w oczyszczaczach powietrza są urządzeniami typu ewaporacyjnego. W produkcji urządzeń 2w1 specjalizuje się Marka Sharp. Posiada ona w swojej ofercie wiele modeli takich oczyszczaczy różniących się zarówno wydajnością oczyszczania i nawilżania, jak i posiadanymi funkcjami dodatkowymi, trybami pracy, czy czujnikami jakości powietrza. Poniżej zostaną przedstawione dwa bardzo popularne modele oczyszczaczy powietrza z wbudowanymi nawilżaczami marki Sharp.

Oczyszczacz Sharp KC-A60EUW widziany oczami muchy pokojowej, fot. Homespot.pl

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW ma najwydajniejszy i najpojemniejszy nawilżacz z wszystkich dostępnych na rynku oczyszczaczy. Jego wydajność wynosi 730ml/h co przy pojemności zbiornika 4l pozwala na pracę przez bez konieczność dolewania wody przez minimum 5,5h (w przypadku bardzo suchego powietrza – tylko wtedy nawilżacz pracuje z maksymalną wydajnością). W oczyszczaczu KC-A60EUW zastosowano trójstopniowy system filtracji, w skład którego wchodzą filtry: wstępny, HEPA (zatrzymujący zanieczyszczenia stałe) oraz węglowy (usuwający zanieczyszczenia gazowe). Wyposażono go również w czujniki jakości powietrza, temperatury oraz wilgotność sterujące trybem automatycznej pracy zarówno oczyszczacza, jak i nawilżacza.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW w odróżnieniu od poprzednika, posiada nawilżacz o nieco mniejszej wydajności (660 ml/h) i pojemności zbiornika wynoszącej 3l. Pozwoli on na pracę z maksymalną wydajnością przez minimum 4,5h. W urządzeniu tym zastosowano także trójstopniowy system filtracji oraz automatyczny tryb oczyszczania i nawilżania oparty na pracy czujników jakości, wilgotności i temperatury powietrza. Oczyszczacz Sharp KC-D60EUW wyposażono jednak w dodatkową funkcję „advanced auto” - specjalny program, który w wypadku przekroczenia 70% poziomu wilgotności wymusza intensywniejszą pracę oczyszczacza w celu szybszego usunięcia jej nadmiaru i powrotu do bezpiecznego poziomu.

Zarówno oczyszczacz KC-A60EUW, jak i KC-G60EUW wyposażone są również w zaawansowany jonizator Plasmacluster - technologię opatentowaną przez markę Sharp.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE