Reklama

Reklama

Nowa ulga internetowa w PIT

Opublikowano:
Autor:

Nowa ulga internetowa w PIT - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Ulga internetowa, chociaż cały czas dostępna, jest mocno ograniczona przepisami. W celu zmiany niektórych warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi do Sejmu wpłynął projekt zakładający modyfikacje w zakresie ulgi internetowej w rocznych rozliczeniach PIT. Zobaczmy, co ma się zmienić.

Reklama

Ulga internetowa – czym jest?

W dzisiejszych czasach niemal już wszyscy mają dostęp do Internetu. Sieć stała się powszechnym narzędziem używanym zarówno w celach rozrywkowych, jak i zawodowych czy edukacyjnych. Internet nie jest jednak za darmo – aby z niego korzystać trzeba płacić. Z tego też względu w 2005 roku wprowadzono ulgę na Internet. Umożliwiała ona odliczenie od dochodu w rozliczeniu rocznym wydatków, które ponosił podatnik w celu zapewnienia sobie dostępu do sieci. Mogły i mogą to zrobić osoby rozliczające się na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-37. Często Internet nie jest kupowany sam, lecz w pakiecie z innymi usługami, np. telewizją. W takiej sytuacji także można skorzystać z ulgi, należy jednak pamiętać, że na rachunku musi znajdować się dokładna kwota, jaką ponosi się w związku z samą usługą dostawy Internetu. Żeby przejść do odliczania ulgi za Internet, trzeba zadbać o zbieranie faktur czy rachunków, które wyszczególniają poniesione na Internet wydatki. Muszą one zawierać nie tylko kwotę, ale również dane podatnika, który ją opłacał.

Jak jest obecnie?

Opierając się na aktualnie obowiązujących przepisach prawa podatkowego, aby skorzystać z ulgi trzeba spełniać szereg warunków. Jeden z nich to to, że w ramach ulgi internetowej można odliczyć wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej wyłącznie w dwóch kolejno następujących po sobie latach podatkowych. Oznacza to, że korzystając z ulgi w 2021 roku nie można ponownie skorzystać z niej na przykład w 2023 roku, ale tylko i wyłącznie w 2022 roku. Dodatkowo, jeżeli ktoś skorzysta z ulgi dwa razy, wtedy automatycznie traci on możliwość ponownego odliczenia ulgi internetowej w kolejnych latach. Oprócz warunków, które musi spełnić podatnik, ulga internetowa jest także ograniczona limitem wysokości. Obecnie, osoba korzystająca z ulgi ma prawo skorzystać z odliczenia wyłącznie w wysokości do kwoty 760 zł. Jeżeli w ramach wydatków na Internet podatnik poniósł większe koszty, niż 760 zł to i tak musi wpisać 760 zł, gdyż nie można odliczyć więcej.

Jak ma być po zmianie?

Zmiany przedstawione w projekcie mają przede wszystkim znieść najbardziej utrudniające korzystanie z ulgi internetowej ograniczenia dla podatnika. Mowa tu przede wszystkim o propozycji usunięcia art. 26 ust. 6h ustawy o podatku PIT, który mówi, że ulgę internetową można odliczać wyłącznie dwa razy, w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Oznacza to, że po zmianie zostanie całkowicie zniesione ograniczenie czasowego możliwości stosowania ulgi. Kolejną modyfikacją byłaby zmiana limitu maksymalnej kwoty, czyli wspomnianych już 760 zł. Ma ona zostać zwiększona do 2024 zł.

Na tym jednak propozycje się nie kończą. Nowe przepisy zakładają również rozszerzenie katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi internetowej w PIT. Obecnie jest to wyłącznie usługa dostawy Internetu, a po zmianie przedmiotem ulgi będą mogły być także wydatki poniesione na zakup sprzętu, umożliwiającego podatnikowi korzystanie z sieci, a także koszty jego użytkowania, instalacji, rozbudowy, modernizacji oraz bieżącego utrzymania.

Czy proponowane zmiany wejdą w życie? O tym możemy dowiedzieć się już niebawem, bowiem projekt ustawy 7 lipca trafił do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Problemy z rozliczaniem podatku

Jeśli zmiana w uldze internetowej w PIT dojdzie do skutku to z pewnością u wielu osób przy rozliczeniach pojawią się liczne problemy i niepewności. Wszelkie wątpliwości można rozwiać udając się do osoby, która ulgami i podatkami zajmuje się zawodowo. Kimś takim bez wątpienia jest doradca podatkowy. Doradca podatkowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się doradztwem w tematach związanych z prawem podatkowym. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomaga ludziom zrozumieć zawiłe kwestie z pogranicza wiedzy prawniczej, księgowej i finansowej. Rady doradcy niejednokrotnie pozwalają uchronić klientów i ich biznesy przed dużymi stratami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy