Reklama

Reklama

Ochronniki słuchu dla strzelców z najwyższej półki. Czyli o tym, jak technologia pozwala zadbać o zdrowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ochronniki słuchu dla strzelców z najwyższej półki. Czyli o tym, jak technologia pozwala zadbać o zdrowie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Podstawami sportu, jakim jest strzelectwo, są zasady bezpieczeństwa. Niedopilnowania w ich zakresie mogą prowadzić do poważnych i czasem długotrwałych kłopotów ze zdrowiem, a jednymi z najczęściej pojawiających się problemów są te ze słuchem. Jak uchronić się przed takowymi?

Reklama

Odpowiednie zabezpieczanie się podczas strzelania powinno być pierwszą rzeczą, którą robi się, przygotowując się do tej aktywności. Choć dla osób z zewnątrz zaawansowane osprzętowanie może wydać się przerostem formy nad treścią, to zdecydowanie tak nie jest. Same słuchawki strzeleckie i kwestia ich doboru to bardzo istotne elementy dbania o własne bezpieczeństwo, zupełnie jak inne elementy odzieży ochronnej (na przykład okulary ochronne) i odpowiednie dbanie o sprzęt.

 

Znaczenie posiadania dobrych ochronników słuchu

Żeby w pełni zrozumieć, jak istotne w strzelectwie jest chronienie słuchu, konieczne będzie posłużenie się liczbami. Standardowy huk, jaki rozlega się podczas wystrzału z broni palnej (bez tłumika) potrafi znacznie przekroczyć normę rozpatrywaną jako bezpieczna dla wnętrza ucha. Norma ta ustalona została na pułapie 150 decybeli, podczas gdy wystrzał potrafi przekroczyć tę wartość nawet o kilkadziesiąt oczek.

Tym samym kluczowe staje się odpowiednie zadbanie o te niezwykle wrażliwe części ciała. W innym wypadku obrażenia jest bardzo trudno wyleczyć i zmiany mogą okazać się nieodwracalne.

O znaczeniu posiadania jakościowego sprzętu wielokrotnie wypowiadali się członkowie służb państwowych, którzy nie mają dostępu do produktów z górnej półki, takich jak na przykład ochronniki Sordin Supreme. To produkty oferujące nie tylko pasywną ochronę słuchu, ale także zestaw systemów, które za pomocą najnowszych technologii aktywnie działają, redukując huki. Działają one na Bluetooth, długo nie wyładowują się, a także (co najważniejsze) reagują bardzo szybko, gdy tylko ich czujniki wykryją zagrożenie dla zdrowia.

 

Słuchawki Sordin — co warto wiedzieć?

Niektórym może się to wydać technologią rodem z komiksów science fiction czy mało realistycznych filmów akcji, ale to najprawdziwsze osiągnięcie technologii, które pomaga chronić słuch strzelającego i nie tylko.

Słuchawki o niezwykle wysokiej wytrzymałości aktywnie rejestrują dźwięki rozlegające się wokół noszącego, filtrują je i wygłuszają te, które przekraczają dany zaprogramowany pułap. W przypadku modelu Sordin Supreme ustalony został on na 82 decybelach, choć użytkownik może korzystać też z innych ustawień. Co istotne, aktywnie działające ochronniki słuchu nie filtrują dźwięków o bezpiecznej głośności, co ma miejsce w przypadku konwencjonalnych, analogowych słuchawek. Co za tym idzie, zwykłe rozmowy czy wyłapywanie codziennych dźwięków nie będą utrudnione w żaden sposób.

Co istotne, słuchawki działają także w momencie, kiedy to nie noszący oddaje strzał. W ten sposób uniknąć można „przypadkowych” uszkodzeń słuchu w sytuacji, gdy osoba z ochronnikami nie był świadoma zbliżającego się wystrzału.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE