Opera Wrocławska - poznaj jej historię i ceny biletów na spektakle!

Opublikowano:
Autor:

Opera Wrocławska - poznaj jej historię i ceny biletów na spektakle! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Opera Wrocławska ma swoją siedzibę w klasycystycznym budynku przy ulicy Świdnickiej. Na początku swojego istnienia budynek ten pełnił funkcję teatru. Dziś również odbywają się tu nie tylko spektakle operowe, ale również pokazy baletowe i wiele specjalnych wydarzeń teatralnych oraz muzycznych. Jaka jest historia gmachu Opery i ile wynoszą ceny biletów na poszczególne wydarzenia?

Historia Opery Wrocławskiej

Historię Opery Wrocławskiej poznać można podczas wizyty we Wrocławiu. Potrzebujemy jednak noclegu - w tym celu świetnie sprawdzi się usytuowany w samym centrum miasta Hotel Europejski, z którego blisko jest do największych wrocławskich atrakcji.

Budynek Opery został zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa w pierwszej połowie XIX wieku i wzniesiony w latach 1839-1841. Był wówczas niezwykle nowoczesny i mógł pomieścić aż 1600 osób na widowni. Langhans w historii zapisał się jako architekt i budowniczy dużej liczby teatrów i oper na terenie ówczesnych Niemiec i Śląska. We Wrocławiu do dziś możemy podziwiać, poza gmachem Opery, Synagogę pod Białym Bocianem wzniesioną według jego projektu. Podobnie jak stworzony przez niego teatr, również budynek synagogi cechuje się świetną akustyką i do dziś stanowi nie tylko centrum religijne wyznawców judaizmu, ale również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Gmach dzisiejszej Opery Wrocławskiej od początku swojego istnienia nazywany był Teatrem Miejskim, choć do 1878 roku stanowił własność prywatną różnych stowarzyszeń zajmujących się organizacją przedstawień teatralnych. Przez ostatnie dwadzieścia lat XIX wieku funkcjonował jednak faktycznie jako teatr miejski, aby na przełomie XIX i XX wieku przekształcić się ostatecznie w operę. Spektakle w niej trwały, pomimo działań wojennych, aż do 1944 roku, kiedy zdecydowano się zawiesić jej działalność. Po zakończeniu wojny, gdy Ziemie Odzyskane przeszły w ręce Polaków, usunięto zarówno uszkodzone figury muz z krawędzi dachu, jak i nieuszkodzone, lecz niemile widziane ze względów politycznych popiersia niemieckich artystów z fasady budynku. Na fasadzie znajdowały się jednak nie popiersia nazistowskich muzyków, lecz wizerunki Beethovena, Goethego, Mozarta i Schillera. Usunięto także freski Karla Schmitta, który rozbudował gmach w latach 1871-1872. Po usunięciu śladów jej niemieckości, opera wznowiła działalność jako polska instytucja już we wrześniu 1945 roku. Do 1950 roku, ze względu na brak innego dostosowanego do tego typu wydarzeń miejsca w mieście, odbywały się w niej również spektakle teatralne.

Nowa era działalności Opery Wrocławskiej, zapoczątkowana w 1997 roku trwającym kilka lat generalnym remontem, trwa do dziś. Tym, co wyróżnia tę właśnie operę od innych tego typu instytucji w kraju, jest organizacja monumentalnych widowisk nie tylko w jej gmachu, ale również w budynku Hali Ludowej lub wręcz w plenerze. W każdym sezonie możemy także obejrzeć tu kilka lub wręcz kilkanaście premier operowych, baletowych i muzycznych. Opera Wrocławska dba również o swoich najmłodszych widzów, przygotowując specjalne spektakle dla dzieci.

Jakie są ceny biletów na spektakle w Operze Wrocławskiej?

Ceny biletów różnią się nie tylko w zależności od sektora, z którego chcemy oglądać spektakl. Wpływ na ich cenę ma również dzień i godzina przedstawienia, bowiem w środku tygodnia lub w godzinach południowych zapłacimy za bilet mniej niż wieczorem czy w weekend. Jeszcze droższe są pokazy w dni świąteczne, takie jak Sylwester, Nowy Rok czy Trzech Króli. We wszystkich tych przypadkach cena najtańszego biletu to jednak maksymalnie 50-80 złotych. Bilety na spektakle w godzinach południowych i na wszystkie spektakle dla dzieci zaczynają się już od 30 złotych.

Zniżki na bilety wysokości 20% od ceny biletu przysługują dzieciom do 7 roku życia, uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką i osobom po 70 roku życia. Zniżka wysokości 25% przysługuje przy zakupie biletów grupowych dla co najmniej 20 osób szkołom, uczelniom wyższym, ośrodkom wychowawczym, domom opieki społecznej, stowarzyszeniom osób niepełnosprawnych oraz stowarzyszeniom emerytów i rencistów. Również o jedną czwartą mniej za bilet zapłacą posiadacze Karty Dużej Rodziny. Na aż 40% zniżki od ceny biletu mogą liczyć uczniowie szkół muzycznych i baletowych oraz studenci uczelni muzycznych i muzykologii. Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z regulaminem rezerwacji i sprzedaży biletów w Operze Wrocławskiej cena biletu ulgowego nie może być niższa niż cena biletu w najtańszej strefie cenowej na dane wydarzenie w Sali głównej lub cena wejściówki ustalana na dane wydarzenie w innych przestrzeniach Opery.

Publikacja: insane.agency

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE