Reklama

PIT 37 2020 - co musisz mieć, aby złożyć swoje zeznanie podatkowe?

Opublikowano:
Autor:

PIT 37 2020 - co musisz mieć, aby złożyć swoje zeznanie podatkowe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Zbliża się czas, kiedy miliony Polaków przystępuje do wypełnienia PIT 37 2020, czyli zeznania podatkowego za rok 2019. Aby je poprawnie stworzyć trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować - zebrać imienne informacje o osiągniętych dochodach, sprawdzić z jakich ulg można skorzystać oraz wybrać sposób wypełnienia formularza.

  1. PIT-11
  2. Ulgi podatkowe w PIT 37 2020

Stworzenie zeznania podatkowego na druku PIT 37 jest możliwe dopiero wtedy, kiedy podatnik uzyska wszystkie wymagane informacje od swoich pracodawców lub innych podmiotów, które są zobowiązane taką informację przekazać podatnikowi. Do podmiotów tych, oprócz prywatnych firm i przedsiębiorstw, należy również ZUS lub urząd pracy.

PIT-11

PIT-11 to jeden z druków, na których pracodawcy, zleceniodawcy i inne podmioty przekazują swoim pracownikom i świadczeniobiorcom informację o wysokości osiągniętego w zakończonym roku podatkowym dochodu. Na druku tym znajduje się kilka kwot, ważnych dla każdego podatnika, tj.:

  • osiągnięty w ciągu roku przychód, czyli suma wypłat brutto,
  • wartość kosztów uzyskania przychodów,
  • wysokość dochodu,
  • wartość odciągniętego i przekazanego do urzędu skarbowego podatku,
  • wysokość składek społecznych,
  • wysokość składek zdrowotnych, które podatnik może odliczyć od dochodu.

Podczas tworzenia zeznania podatkowego, wystarczy wszystkie te pozycje przenieść w odpowiednie pola druku PIT 37 2020.

Wszystkie podmioty, które są zobowiązane do wystawienia imiennych informacji PIT-11 muszą sporządzić je do 31 stycznia i również do tego dnia przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Termin na wydanie kopii podatnikom mija z końcem lutego.

Ulgi podatkowe w PIT 37 2020

Przed wypełnieniem PIT 37 2020 warto sprawdzić jakie ulgi podatkowe może wykorzystać podatnik. Niektóre z nich obniżają podstawę opodatkowania, tzn. odlicza się je od dochodu, natomiast inne obniżają kwotę podatku. Zastosowanie ulg podatkowych zwykle skutkuje powstaniem nadpłaty w podatku dochodowym, a różnicę tę, wynikającą z zeznania rocznego PIT 37 2020, urząd skarbowy zwróci podatnikowi na konto lub przekazem pocztowym. Termin zwrotu jest zależny od metody złożenia zeznania - maksymalny czas oczekiwania na zwrot to 90 dni, licząc od dnia złożenia zeznania, jednak ulega on skróceniu o połowę, jeśli formularz zostanie wysłany drogą elektroniczną.

Trzeba jednak pamiętać, że urząd ma prawo wezwać podatnika do przedstawienia dowodów, które potwierdzą prawo do skorzystania z ulgi. Organ podatkowy ma na to 5 lat, dlatego wszelkie faktury i inne dokumenty należy przechowywać przez minimum 60 miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE