Reklama

Plusy i minusy wykończenia dachu dachówką

Opublikowano:
Autor:

Plusy i minusy wykończenia dachu dachówką - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Polskie wsie i przedmieścia słyną z pięknych domów. Kiedy jeździ się ulicami naszego kraju, można zobaczyć naprawdę mnóstwo ślicznych domów jednorodzinnych, utrzymanych oczywiście w różnym stylu, najczęściej jednak - co przecież najważniejsze - schludnych i zadbanych. Właściciele domów najczęściej decydują się na pokrycie ich dachów za pomocą dachówki. Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?

Dachówka Poznań - plusy pokrycia dachu za pomocą dachówki
Dachówka to z pewnością jedno z najładniejszych wizualnie rozwiązań. Dach pokryty blachą albo papą niestety nie wygląda tak ładnie i stylowo. O totalnie niezdrowym i rakotwórczym eternicie już nawet nie ma co wspominać. Dachówka nie tylko wygląda pięknie, ale jest też materiałem w pełni ekologicznym, co oznacza, że mieszkanie w domu pokrytym dachówką jest po prostu zdrowe. Dachówki są wykonane bowiem z gliny, wypala się je w specjalnych w piecach bardzo wysokiej temperaturze, a następnie odpowiednio wykańcza, na przykład po to, by uzyskać jakiś konkretny kolor.

Trwałość i jakość na lata
Dachówki są niezwykle trwałym materiały do pokrywania dachów. Producenci dachówek dają nawet kilkadziesiąt lat gwarancji na to, że z pokryciem dachowym nie stanie się nic złego. Dachówka jest mrozoodporna, jest gładka, przez co idealnie spływa z niej woda, nie ulega zatem oblodzeniu. Poza tym jest odporna również na wysokie temperatury. W Polsce wykorzystanie dachówek ma bardzo długą tradycję, wiele dachów starych kamienic jest wciąż pokrytych dachówką, która pochodzi jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat. Poza tym dachówki mają bardzo dobre właściwości akustyczne, co oznacza, że na przykład mieszkanie na poddaszu, nawet podczas bardzo silnego i rzęsistego deszczu jest wciąż ciche. To bardzo duży plus dla wszystkich mieszkańców tego typu domów. Dachówka to zatem idealne rozwiązanie na pokrycie bardzo wielu dachów, trzeba zawsze jednak upewnić się, że konstrukcja dachu umożliwia bezpieczne zastosowanie dachówki. Już na etapie projektowania domu powinno zatem podjąć się decyzję odnośnie sposobów wykończenia dachu. Domy, których dachy zostały pokryte dachówką w naturalnym kolorze wypalanej gliny, prezentują się naprawdę bardzo ładnie. Sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, a jednocześnie klasycznych i eleganckich. Dla estetów to z pewnością argument, na miarę argumentu o trwałości i doskonałej jakości tego materiału.

Minusy pokrycia dachu za pomocą dachówki
Jak to bywa z większością rozwiązań, nie ma opcji idealnych, zawsze znajdą się jakieś drobne minusy. W przypadku dachówki z pewnością minusem może być to, że jeżeli dom jest położony w stosunkowo wilgotnym miejscu, w pobliżu lasu, dachówka może porastać mchem i porostami. Poza tym kolejnym niewątpliwym minusem dachówek jest ich cena. Pokrycie dachu to z pewnością jeden z większych wydatków, jednak wybrane rozwiązanie ma bardzo duży wpływ na to jak ogólnie będzie prezentował się dom. Czasami warto zatem wydać trochę więcej, tak by widok cieszył oko i wywoływał uśmiech na twarzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE