Reklama

Podkaszarka ręczna do trawy - co wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Podkaszarka ręczna do trawy - co wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W przypadku koszenia niewielkich powierzchni lub trudno dostępnych miejsc, niezwykle przydatna okaże się podkaszarka. Żeby jednak spełniała ona swoje zadania w sposób zadowalający, musimy dokonać wyboru odpowiedniego modelu.

Tych zaś, wbrew pozorom, jest dość sporo. Różnią się one nie tylko sposobem zasilania, ale również wykorzystywanymi elementami tnącymi oraz kilkoma istotnymi parametrami technicznymi. W większości przypadków, podkaszarka okaże się urządzeniem o ściśle określonym zastosowaniu. Przyda się między innymi podczas koszenia trawy przy krawężnikach, między rabatkami, pod krzewami czy chociażby na krawędzi trawnika. Oczywiście sprawdzi się również do skracania trawy na otwartych, niewielkich powierzchnia.

Rodzaj i wielkość powierzchni, na której pracujemy

To właśnie ta kwestia wydaje się być decydująca podczas wyboru rodzaju interesującego nas urządzenia. Wybrać należy między dwoma z nich.

Przeważnie charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą, dzięki czemu manewrowanie nimi między krzewami czy rabatkami jest stosunkowo łatwe. Co ważne, dysponują również silnikami o dość ograniczonej mocy, dochodzącej najwyżej do poziomu 1000 W. Wszystko to sprawia, że okażą się przydatne do koszenia raczej niewysokiej trawy.

Jak to przeważnie bywa w przypadku tego typu urządzeń, na rynku dostępne są dwa rodzaje modeli elektrycznych – zasilane sieciowo i akumulatorowe. Pierwsze z nich muszą oczywiście zostać podpięte do gniazdka, co zapewnia im stały i stabilny dopływ energii. Są jednak ograniczone długością kabla. Oczywiście możemy zdecydować się na wykorzystanie przedłużacza, jednak musimy być świadomi tego, że spowoduje to pewien spadek napięcia.

W przypadku urządzeń akumulatorowych zyskujemy teoretyczną swobodę pracy. Możemy wykorzystać ją wszędzie, jednak wyłącznie do czasu, gdy akumulator zostanie wyładowany. Następnie konieczne jest jego ładowanie, które często trwa kilka godzin. Warto również pamiętać, że podkaszarki akumulatorowe sa przeważnie słabsze od swoich sieciowych odpowiedników.

Pod względem mocy i możliwości zdecydowanie bardziej zaawansowane są modele wyposażone w silnik spalinowy. Są one jednak często znacznie cięższe, przez co praca z ich wykorzystaniem może okazać się męcząca. Na szczęście zawsze możemy skorzystać z szelek i pasa podtrzymującego, który zdecydowanie ułatwi pracę.

Podkaszarkę spalinową możemy wykorzystać wszędzie, a ze względu na wysoką moc silnika, będzie w stanie uporać się nawet z wysoką trawą. Pamiętać należy jednak o tym, że jest ona dużo droższa od modelu elektrycznych, do tego pracuje głośniej i generuje spaliny.

Żyłka czy tarcza?

Wybór urządzenia powinien uwzględniać nie tylko sposób zasilania, ale również rodzaj zastosowanych elementów tnących. W tym przypadku również mamy dwie możliwości wyboru.

Pierwsza dotyczy urządzeń wyposażonych w żyłki, w których najważniejsza jest głowica, dzięki której są one wprowadzany w ruch umożliwiający ścinanie trawy. Wymienić możemy głowice ręczne wymagające ręcznego wysunięcia żyłki z elementu obrotowego, półautomatyczne, w przypadku których żyłka jest wysuwana po dociśnięciu urządzenia do podłoża, a także automatyczne zdecydowanie skracające i uprzyjemniające pracę.

Podkaszarki żyłkowe poradzą sobie w standardowych warunkach, jednak zdecydować możemy się również na modele profesjonalne, wyposażone w tarcze tnące. Wyróżniają się one większa średnicą cięcia, pozwalają także na wykonanie wielu zaawansowanych działań.

Jakiej mocy urządzenia

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać podkaszarkę nie będzie pełna, jeśli nie weźmiemy pod uwagę kwestii mocy napędzanego ich silnika. Oczywiście musi ona zostać dostosowana do obszaru, na którym będziemy pracować oraz długości ścinanej trawy.

W przypadku urządzeń elektrycznych, zakupić możemy modele o mocy od 200 do 1000 W. Te najsłabsze przydadzą się wyłącznie do dodatkowych, estetycznych prac, natomiast te mocniejsze powinny poradzić sobie z dość gęstą trawą.

Największe możliwości gwarantują jednak modele spalinowe. Zakres ich mocy jest bardzo szeroki, wynieść może od 700 W do nawet 3,5 KM. W tej kategorii dostępne są więc urządzenia profesjonalne.

W przypadku zakupu kosy spalinowej, powinniśmy sprawdzić, jakiego rodzaju silnik posiadają. Wybrać możemy bowiem modele dwusuwowe, które są lżejsze, ale pracują głośnej i wymagają specjalnej mieszanki paliw lub czterosuwowe, sprawdzające się na większym terenie.

Podczas zakupu podkaszarki warto zwrócić uwagę także na inne parametry. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim szerokość roboczą, wagę oraz elementy dodatkowe, takie jak chociażby tarcza ochronna. Jeśli chodzi o cenę omawianych urządzeń, najtańsze z nich kosztują około 70 złotych (elektryczna podkaszarka żyłkowa), natomiast najdroższe nawet ponad 3 tysiące złotych. Wybór jest więc niezwykle szeroki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE