Pożyczki bez konta bankowego – wygodna opcja?

Opublikowano:
Autor:

Pożyczki bez konta bankowego – wygodna opcja? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pożyczki online stały się już właściwie stałym elementem pożyczania w różnych formach. Są szybkie i bardzo łatwe – w dobie dzisiejszej technologii pieniądze można mieć na koncie jeszcze tego samego dnia. Jest tylko jeden szkopuł – co jeśli nie chcesz, by pożyczka została wypłacona przelewem albo nie chcesz udostępniać swoich danych bankowych osobom trzecim? Nic straconego.

Pożyczki które można zaciągnąć bez posiadania konta bankowego to pożyczki domowe, pożyczki wypłacane czekiem lub pożyczki SMS. Które z nich są najlepsze? Wszystko zależy od osobistych preferencji, ale można wskazać, że osobami korzystającymi z takiego typu wypłat są przede wszystkim osoby starsze.


Pożyczki domowe
Pożyczka z dostawą do domu jest praktykowana od wielu lat. Przodownikiem w tej dziedzinie jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna marka pożyczkowa – Provident, choć i inne firmy mogą się pochwalić nie najgorszą ofertą pożyczek z obsługą domową. Proces wnioskowania w takich firmach może przebiegać tak samo, jak w przypadku standardowych pożyczek online. Różnica polega na tym, iż wypłata następuje w czasie wizyty pracownika firmy w domu klienta. Tak samo przebiega również spłata takiej pożyczki – co jakiś czas (miesięcznie lub tygodniowo) pracownik firmy odwiedza klienta w domu i odbiera ratę, każdorazowo zostawiając dokument potwierdzający dokonanie wpłaty.


Za wygodę się jednak płaci. Jako, że obsługa domowa jest większym obciążeniem dla firmy pożyczkowej niż typowa pożyczka online, to koszty takiej pożyczki będą niestety wyższe, głównie ze względu na to, iż przynajmniej kilka razy w okresie finansowania z klientem musi spotkać się pracownik firmy, a takich pożyczkodawców jest sporo...


Pożyczki wypłacane czekiem
Ten sposób wypłaty opiera się na bardzo prostym mechanizmie, zarówno wypłaty, jak i weryfikacji tożsamości. Mają także duże znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa pożyczkobiorcy. Przy takich pożyczkach, firma wysyła do klienta kuriera, który dostarcza klientowi umowę do przeczytania i podpisu. Przed tym pożyczkobiorca musi zweryfikować swoją tożsamość poprzez okazanie kurierowi dowodu osobistego. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, świeżo upieczony pożyczkobiorca otrzymuje czek GIRO, który można zrealizować już po 30 minutach od jego otrzymania, nie później jednak niż po 7 dniach. Podmiotem, który wypłaci klientowi pożyczkę jest w tym wypadku Bank Pocztowy (jak też placówki pocztowe), który obsłuży także jej spłatę – pożyczkodawca musi podać wtedy tylko numer konta firmy.


Czy takie rozwiązanie jest wygodne? Z pewnością jest to rozwiązanie bardziej praco- i czasochłonne. W pierwszej kolejności trzeba będzie poczekać na kuriera, co nie zawsze nastąpi kolejnego dnia od wysłania wniosku, a po drugie – taka pożyczka nie będzie już pożyczką „bez wychodzenia z domu”, co też wiąże się z pewnego rodzaju niedogodnością.


Pożyczki SMS
Innym przykładem działania czeku GIRO jest jego elektroniczny reprezentant, czyli kod SMS. Złożenie wniosku w tym wypadku przebiega właściwie tak samo, jak w przypadku każdej innej internetowej pożyczki. Jedyną różnicą jest to, że nie ma konieczności wykonywania przelewu weryfikacyjnego lub używania błyskawicznej aplikacji takiej jak np. Instantor. Cała procedura wypłaty zawiera się w tym, że po podpisaniu umowy pożyczki, klient dostaje specjalny SMS z kodem, który należy podać na poczcie. Trzeba także okazać tam swój dowód osobisty, jako potwierdzenie swojej tożsamości.


Ta opcja jest bez wątpienia szybsza - nie trzeba oczekiwać na kuriera, a pieniądze będą czekać na poczcie już po 30 minutach od otrzymania kodu, a często ten czas jest sporo krótszy niż oczekiwanie na przelew.


Czy warto skorzystać z takiej opcji?
Jak najbardziej, jeśli nie posiada się konta bankowego. Coraz więcej osób decyduje się na taką opcję także w przypadku, w którym nie chce podawać swoich danych bankowych firmie pożyczkowej lub obawia się o bezpieczeństwo tych danych w sytuacji, gdy miałyby użyć szybkiej aplikacji, która wymaga podania loginu i hasła do konta bankowego. Dodatkowo, spora część osób nie chce, by takie aplikacje otrzymywały dostęp do wszystkich transakcji finansowych klienta poprzez pobranie historii bankowej z kilku ostatnich miesięcy. Wydaje się, że w przypadku wypłaty niezwiązanej z kontem, newralgiczne dane są idealnie chronione. Rozwiązanie jest także wygodne, zwłaszcza, jeśli potrzebujemy pieniędzy w fizycznej formie.

Z pewnością takie rozwiązania będą częściej i chętniej wdrażane w instytucjach pożyczkowych. Przecież nie chcą one zamykać się na dość sporą grupę odbiorców, co widać po postępującej personalizacji pożyczek obejmującej cały rynek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE