Reklama

Pożyczki przez Internet – czy są bezpieczne?

Opublikowano:
Autor:

Pożyczki przez Internet – czy są bezpieczne? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Dane osobowe są podstawą do wzięcia kredytu na dowód i zaciągnięcia dowolnej pożyczki. Nic dziwnego, że należy o nie dbać. Właśnie dlatego banki szyfrują hasła klientów i stosują metodę automatycznego wylogowania się z konta. A jak o dobro konsumentów troszczą się instytucje pozabankowe?

Im mniej osób wie o kredycie, tym lepiej

Dobry parabank również chroni ludzi poprzez ukrywanie danych klienta. Ponieważ cały proces pożyczki odbywa się elektronicznie, o przekazanych informacjach wiedzą jedynie dwie osoby: dłużnik i pracownik instytucji pozabankowej. Prosi on o przelew weryfikacyjny w kwocie 0,01-1 zł, aby pieniądze trafiły na właściwe konto bankowe. Tylko jak sprawdzić, czy firma istnieje?

Najlepiej zrobić to w takich wyszukiwarkach, jak:

  • CEIDG – konsument znajdzie tam spółki cywilne i jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • Krajowym Rejestrze Sądowym – w bazie danych umieszczono każdą fundacje, stowarzyszenie czy Spółkę z.o.o.
Dzięki temu klient jest pewny, że dane osobowe, niezbędne do udzielenia wsparcia finansowego w postaci dodatkowej gotówki, trafią w zaufane ręce, a on otrzyma pieniądze na konto z pożyczki przez internet Miloan.

Ale to chwilówka!

Kiedy osoba sprawdzi już instytucję pozabankową, wciąż ma wątpliwości. Kredyt w firmie udzielającej chwilówek? Tymczasem, wbrew powszechnemu przekonaniu, takie pożyczki działają na podobnych zasadach, jak te w banku. Określone zostaną odsetki, czas na spłatę i warunki do otrzymania pieniędzy w postaci:

- ukończonych 22 lat,

- posiadania polskiego obywatelstwa i dowodu osobistego,

- stałego źródła dochodu,

- dostępu do poczty e-mail i telefonu,

- brak zadłużeń w firmie udzielającej pożyczki.

Pomocny w otrzymaniu pieniędzy jest brak negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, wynikających z opóźnień w spłacie innych kredytów. Instytucja pozabankowa powinna sprawdzić zdolność konsumenta do spłaty pożyczki i indywidualnie rozważać przypadki, w których nie ma pozytywnego BIKU.

To od czego zależy bezpieczeństwo klienta?

Osoby, decydujące się na jakikolwiek kredyt, powinny rozważyć przede wszystkim swoje możliwości finansowe, wkalkulować w domowy budżet raty pożyczki oraz uważnie czytać podpisywane umowy. O ile ich dane osobowe są bezpieczne zarówno w banku, jak i na stronie parabanku, o tyle w każdym z tych miejsc wymagane jest udowodnienie stałego źródła dochodu. Różnica polega na tym, że parabanki:

- udzielają pożyczek na krótki okres – od miesiąca do roku,

- akceptują umowy o dzieło, zlecenie, a nawet stypendia,

- nie kontrolują sytuacji finansowej konsumenta.

Dzięki temu liczy się jedynie fakt, czy posiada on pieniądze oraz jest w stanie spłacić pożyczkę w terminie. Koszty dodatkowych pieniędzy zawarty jest w umowie i zawiera: prowizje, odsetki oraz ewentualne opłaty za przedłużenie terminu spłaty kredytu.

Jeśli konsument weźmie pod uwagę te fakty, na pewno spłaci pożyczkę w terminie i nie będzie musiał brać innego kredytu.

Zwiększyć dochody zamiast pożyczać

Kolejną zasadą umożliwiającą dobrą pożyczkę i kredyt jest poleganie także na innych źródłach dochodu i ich zwiększenie, aby jak najszybciej spłacić zobowiązanie. Może to być dodatkowa praca, wyjątkowo dobrze płatne zlecenie, czy wzięcie nadgodzin w miejscu zatrudnienia.

Bezpieczeństwo w takiej sytuacji zapewni też dobro majątkowe, które klient sprzeda z zyskiem zanim dojdzie do postępowania komorniczego lub oszczędności na lokacie. Pieniądze z pożyczki oddadzą także osoby zdyscyplinowane, wprowadzające cięcie w budżecie domowym. Jakie rzeczy są zbędne lub z jakich można zrezygnować na krótki okres? Czy istnieje tańsza możliwość trenowania swojej pasji?

Warto sprawdzić też opinie w Internecie o instytucji udzielającej kredytów i jej postępowaniu wobec innych osób. Tylko zaufane parabanki zadbają o bezpieczeństwo finansowe konsumentów, szyfrując ich dane na stronie internetowej. Umowa powinna być przejrzysta, a wszelkie koszty w niej zawarte.

Ostatecznie, to od osoby pożyczającej pieniądze zależy, czy kredyt pomoże w danej sytuacji. Jeśli tylko parabank spełnia wymogi formalne, a na jego temat w sieci krążą dobre opinie, to podpowiedzią do wzięcia pożyczki powinien być jedynie zdrowy rozsądek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE