Reklama

Praca magisterska (Masterarbeit) - z jakich elementów się składa?

Opublikowano:
Autor:

Praca magisterska (Masterarbeit) - z jakich elementów się składa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Praca magisterska (Masterarbeit) wieńczy czas spędzony na studiach. Napisanie jej zgodnie ze standardami danej uczelni wyższej jest koniecznością, jednak od kwestii formalnych ważniejsza jest treść. Z jakich elementów składa się dobra praca dyplomowa?

  1. Wstęp teoretyczny
  2. Praca magisterska (Masterarbeit) - część empiryczna

Pisanie pracy magisterskiej to proces, który zwykle trwa kilka miesięcy. Zaczyna się od określenia tematu i jego zgłębienia teoretycznego. Jeśli praca ma mieć charakter empiryczny, jeszcze przed rozpoczęciem jej pisania warto zaprojektować badanie, dokładnie sprawdzić narzędzia badawcze i zastanowić się, czy mamy dostęp do odpowiedniej grupy respondentów.

Wstęp teoretyczny

Większość prac magisterskich posiada wstęp teoretyczny, do rzadkości należy sytuacja, w której brakuje go w planie pracy. Napisanie tego rozdziału jest czasochłonne - wymaga dokładnej analizy literatury podmiotu i przedmiotu, przeglądania wielu książek, podręczników i czasopism branżowych, nierzadko w obcym języku, oraz zasobów internetu. W efekcie tych działań powinien powstać kilkunastostronicowy rozdział, zawierający wyniki dotychczasowych badań empirycznych i zarys teorii, na których opierać się będą badania własne. Przygotowując wstęp teoretyczny warto poświęcić czas na wnikliwe studiowanie literatury - jej znajomość może ochronić studenta przed przykrym rozczarowaniem na obronie pracy.

Praca magisterska (Masterarbeit) - część empiryczna

Na empiryczną część pracy magisterskiej składa się kilka rozdziałów. Otwiera ją rozdział dotyczący metodologii badań własnych. Jego obecność nie jest konieczna; występuje głównie w pracach, których autor przeprowadza badania, natomiast pomija się go w przypadku tematów czysto teoretycznych, dotyczących np. historii i genezy opisywanego zagadnienia. Napisanie rozdziału metodologicznego nie budzi wśród studentów większych problemów - wystarczy umiejętnie opisać problemy i hipotezy badawcze, użyte narzędzia oraz statystyki, dotyczące badanej grupy.

Więcej kłopotów sprawia autorom kolejny rozdział, czyli opis wyników badania własnego. Niejedna praca magisterska (Masterarbeit) opiera się na wynikach, które powstają na podstawie analizy statystycznej. Ta część jest ściśle związana z matematyką, czyli dziedziną, której wielu studentów, szczególnie uczelni humanistycznych, stara się unikać.

Najważniejszym rozdziałem całej pracy magisterskiej jest dyskusja wyników. Jej treść świadczy o stopniu zaawansowania studenta, o jego wiedzy i umiejętnościach jakie nabył w trakcie studiów, dlatego zarówno studenci, jak i promotorzy oraz recenzenci przykładają do niej największą wagę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE