Reklama

Ręczniki papierowe vs suszarki do rąk

Opublikowano:
Autor:

Ręczniki papierowe vs suszarki do rąk - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W ostatnim czasie pojawiło się sporo doniesień o tym, że suszarki do rąk są niehigieniczne i rozsiewają bakterie po toalecie. W istocie takie podejrzenia były już od dłuższego czasu, lecz dopiero niedawno zaczęto przeprowadzać rzetelne badania na ten temat. Teraz prawda się już nie ukryje - ale właściwie jaka prawda?

Czy suszarki do rąk rozprzestrzeniają bakterie?

Mówiąc krótko - tak. Nieco szerzej, wygląda to w ten sposób, że suszarki do rąk pozostawiają na naszych dłoniach bakterie jak również rozprzestrzeniają je w powietrzu w toalecie. Dzieje się tak z kilku powodów. Głównym powodem jest brak odpowiednich filtrów w większości suszarek. Niestety tylko najdroższe modele posiadają filtry HEPA, które zatrzymują bakterie, wirusy i grzyby. Reszta z braku takich filtrów, zasysając powietrze z toalety i wydmuchując je z dużą prędkością, rozsiewa te zarazki. Dodatkowo, powietrze które jest wydmuchiwane ma wysoką temperaturę, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Nieco inaczej wygląda kwestia przy suszarkach kieszeniowych ponieważ te suszą dłonie za pomocą zimnego powietrza; nie mniej jednak również wydmuchują zassane powietrze.

Gdyby w każdym modelu suszarki do rąk stosowano odpowiednie filtry, problem by właściwie nie istniał ponieważ zasysane powietrze byłoby filtrowane i nadmuch na nasze dłonie byłby pozbawiony chorobotwórczych drobnoustrojów. Wtedy pozostałaby tylko kwestia tego, że suszarki do rąk zazwyczaj niedostatecznie szybko suszą dłonie, a my zniecierpliwieni tym, wycierami je w spodnie. Tak wytarte dłonie nie są do końca suche, co skutkuje tym, że stają się doskonałym podłożem do rozwoju bakterii.

Higiena wycierania rąk papierowymi ręcznikami

Ręcznikom jednorazowym nigdy nie były stawiane zarzuty przenoszenia bakterii czy też braku higieniczności w jakimś innym aspekcie. Ręczniki papierowe z racji tego, że są dozowane z podajnika ręczników są po prostu czyste, ponieważ nie miały styczności z otoczeniem. Ręczniki występują w postaci rolki lub bindy ręczników składanych dzięki czemu ich dozowanie jest higieniczne i odbywa się pojedynczo, czyli użytkownik zawsze wyciera dłonie w czysty ręcznik.

Podsumowanie

Suszarki do rąk oraz ręczniki papierowe to jedyne dostępne środki w toaletach publicznych, dzięki którym możemy osuszyć dłonie po ich umyciu. W większości toalet ogólnodostępnych występują pojemniki na ręczniki papierowe, ale czasami możemy spotkać zarówno podajniki ręczników jak i suszarki do rąk. Nawet w świetle doniesień o niezbyt higienicznym suszeniu rąk przez suszarki, są one chętnie wybierane i nawet w wielu nowych budynkach są uwzględniane w projektach. Być może przyszłość suszarek wcale nie jest przesądzona skoro wciąż są chętnie kupowane. Jak tylko producenci w nowych modelach odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku i będę instalować odpowiednie filtry, to suszarki do rąk będą mogły zyskać opinię higienicznych urządzeń. Póki co, jeśli możemy, powinniśmy wybierać ręczniki jednorazowe.

Ryszard Kurek

Ole.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE