Reklama

Rośliny akwariowe

Opublikowano: czw, 23 lip 2020 21:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Chcesz aby Twoje akwarium było piękne? Na pewno nie może w nim zabraknąć żywych roślin akwariowych. Konieczne jest jednak zapoznanie się z podstawowymi informacjami odnośnie podziału roślin.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, ile uwagi chcemy poświęcić uprawie roślin. Według tego możemy wybrać między mało wymagającymi, średnio wymagającymi oraz wymagającymi gatunkami. Powinniśmy zrobić także plan umiejscowienia w zbiorniku. Według niego wybrać rośliny, które posadzimy na przód, na środek oraz z tyłu. Pamiętajmy także, że mamy do wyboru roślinki pływające po powierzchni oraz takie, które możemy przykleić na dekoracje.

Akwarystyczne sklepy internetowe posiadają funkcję filtrowania według trudności uprawy oraz umieszczenia w akwarium. Zaoszczędza to klientom wiele czasu i żmudnej lektury specyfikacji poszczególnych gatunków. Jeśli dokonamy złego wyboru rośliny nie będą rosły jak powinny.

Opowiem teraz trochę o złożoności uprawy roślin. Jeśli nie chcemy uzdatniać wody, dostarczać CO², bardzo jasno świecić ani dostarczać dodatkowo składników odżywczych, powinniśmy zaopatrzyć się w rośliny niewymagające. Nie potrzebują one żadnych specjalnych warunków do uprawy. Dla początkujących akwarystów będzie to strzał w dziesiątkę. Na tego typu roślinach możemy ćwiczyć i zdobywać doświadczenie, a z biegiem czasu możemy uprawiać bardziej wymagające gatunki.

Jeśli chodzi o średnio wymagające i wymagające rośliny, wymagają one CO² oraz nawożenia proporcjonalnie do wymagań gatunku. Mają one także wysokie zapotrzebowanie na światło. Wskazane jest 1 W/l. Wymagające rośliny zwykle są uprawiane na pierwszym planie akwarium i mają wysokie wymagania dotyczące oświetlenia do akwarium.

Tak jak było powiedziane już wcześniej, przy zakładaniu akwarium powinniśmy wybrać rośliny na przód, środek i na tło akwarium według ich rozmiarów. Nie powinniśmy jednak przesadzić z liczbą gatunków. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kilku sadzonek jednego gatunku, dzięki czemu otrzymamy naturalny efekt. Pamiętajmy także, że każda roślinka ma inne tempo wzrostu. Niektóre gatunki znacznie wyrosną nawet w ciągu kilku miesięcy.

Na pierwszy plan akwarium sadzimy roślinki dywanowe o wielkości do 10 cm. Umieszczamy je przy przednim szkle. Te które wyrosną do 30 centymetrów należy umieścić na środku. Jednak w przypadku małych zbiorników możemy je umieścić z tyłu. Na tło akwarium posadzimy rośliny, które osiągają ponad 30 cm wysokości. Przestaną one rosnąć jak tylko osiągną poziom powierzchni wody w zbiorniku.

Wspomniane już rośliny ozdobne nie są umieszczane w podłożu, ale są przymocowane do dekoracji za pomocą za pomocą kleju, który jest specjalnie zaprojektowany do tego celu.

Ostatnie są roślinami pływającymi na powierzchni wody w akwarium. Służą one jako lokalny cień dla ryb, zapobiagają zaglonieniu zbiornika, produkują tlen oraz absorbują nadmiar składników odżywczych w wodzie.

Ostatnią przydatną informacją jest fakt, że rośliny są sprzedawane w koszykach oraz w formie invitro. Te drugie są uprawiane w sterylnych warunkach, co oznacza, że są całkowicie zdrowe i wolne od glonów. Ze względu na swój rozmiar są zalecane do zbiorników o objętości nie większej niż 100l, natomiast rośliny koszyczkowe do większych akwarii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE