reklama

Self-publishing – jak wydać książkę samodzielnie?

Opublikowano:
Autor:

Self-publishing – jak wydać książkę samodzielnie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleNapisanie książki jest marzeniem wielu osób. Niestety dostanie się do wydawnictwa nie jest proste, więc niektórzy autorzy decydują się na wydanie książki samodzielnie. Self-publishing jest obecnie bardzo popularny. Jak wygląda ten proces? Co jest ważne? O czym należy pamiętać? Odpowiadamy w naszym artykule.

Jak wydać książkę? 

Jakie są etapy wydania książki samodzielnie? O czym warto pamiętać? 

 

Społeczność

W dzisiejszych czasach autorzy, którzy chcą sami wydać książkę, mają o tyle łatwiej niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ znacznie łatwiej zbudować im społeczność – mogą to zrobić za pomocą mediów społecznościowych. To bardzo ważne, by mieć grupę odbiorców, która najpewniej sięgnie po naszą książkę. Dlatego warto się tym zająć i zbadać rynek jeszcze przed przystąpieniem do dalszych prac. 

 

Przygotowanie tekstu

Oczywiście najważniejsze jest napisanie książki i nie ma co do tego wątpliwości, bo bez tego nie można ruszyć dalej. Jednak na tym praca się nie kończy. Tekst musi być dopracowany, sprawdzony. Przydatna na pewno będzie redakcja, czyli sprawdzenie tekstu pod względem merytorycznym. Kolejnym krokiem powinna być korekta, czyli poprawienie błędów, literówek, sprawdzenie budowy zdań itd. Książka powinna być jak najbardziej poprawna, czytelna i zrozumiała. 

 

Skład

Kiedy tekst jest gotowy, czas na skład. Nie można tego zrobić w edytorze tekstów. Aby wszystko zrobić profesjonalnie i przygotować do druku, musimy działać w specjalistycznych programach. Jeśli tego nie potrafimy, warto to zlecić profesjonalistom, którzy znają się na topografii książki. 

 

Okładka

Musimy także zaprojektować okładkę. Warto, by była czytelna, przejrzysta i estetyczna. Wielu ludzi zwraca na to uwagę i ocenia książkę po okładce.

 

Drukarnia

Oczywiście kolejnym krokiem powinno być także wybranie drukarni. W tym przypadku oczywiście często głównym czynnikiem są finanse. Dzisiaj prężnie działają drukarnie internetowe, takie jak na przykład JKB Print. Dzięki temu możemy wszystko zlecić online. 

Wraz ze specjalistami z drukarni warto ustalić, jak będzie wyglądała okładka – czy będzie twarda, czy miękka, szyta, klejona. Istotne jest także to, jaki druk oferuje to miejsce i który będzie dla nas najlepszy. Wybieramy też format czy rodzaj papieru. Dopinamy szczegóły, warto prosić także o druki próbne.

Kiedy książka znajduje się w drukarni, możemy już zacząć działania marketingowe – niedługo będziemy mogli zacząć ją sprzedawać. Możemy przygotować stronę internetową, sklep i inne tego rodzaju elementy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy