Reklama

Sterowanie ogrzewaniem – sprawdzony sposób na oszczędzanie

Opublikowano:
Autor:

Sterowanie ogrzewaniem – sprawdzony sposób na oszczędzanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Sterowanie ogrzewaniem domowym jest bardzo ważnym elementem, który zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Dobrze dobrany system umożliwia również wydajne wykorzystywanie energii i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Dowiedz się na czym to polega.

Sterowanie ogrzewaniem domowym jest bardzo ważnym elementem, który zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Dobrze dobrany system umożliwia również wydajne wykorzystywanie energii i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Istnieje kilka rodzajów termostatów, co daje możliwość dobrania najlepszego rozwiązania do naszego domu. Czym zatem są regulatory temperatury ? Jaki rodzaj sterowania wybrać ? Jakie są korzyści z zastosowania takich elementów ? Odpowiedzi wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części tekstu.

Czym są regulatory temperatury ?

Termostaty to specjalne urządzenia, które zarządzają pracą ogrzewania. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze systemy grzewcze wymagają odpowiedniego zarządzania. Można wybrać je niezależnie od systemu lub zamontować je na istniejącej już instalacji. Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów i konkretnych modeli. Spośród nich rozróżnić można dwa typy — manualne i automatyczne. Pierwsze sprawdzą się, gdy lubimy mieć kontrole nad poziomem temperatury i sami zmienić jej poziom. Automatyczne urządzenia pozwolą osiągnąć największe oszczędności, samoczynnie zmieniając moc grzania w zależności od sytuacji i będą bardzo komfortowym rozwiązaniem dla domowników.

Oszczędność dzięki regulatorom temperatury

Jedną z największych zalet tego typu urządzeń jest oszczędność, jaką ze sobą niosą. Dzieje się tak dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii. Precyzyjnie sterowany system grzewczy dostarcza do pomieszczeń, tylko tyle ciepła ile jest nam potrzebne. Gdy nieużywany regulatorów temperatury bardzo często pokój jest nagrzany zbyt mocno, co wiąże się z wyższymi opłatami oraz dyskomfortem. Automatyczne regulatory dynamicznie reagują na zmiany temperatury. Jeśli w ciągu dnia temperatura na zewnątrz wzrasta — termostaty obniżają moc grzewczą, a w nocy podwyższają ją, aby ranem w pokoju panowało ciepło.

Bardzo przydatną funkcją, która sprawdza się szczególnie przy ogrzewaniu, jest dostosowywanie się do nawyków mieszkańców. Termostaty adaptacyjne odpowiednio zaprogramowane przyzwyczajają się do konkretnych sytuacji. W pomieszczeniach, które nie są używane w nocy — np. w kuchni obniżają temperaturę do minimum, a rano odpowiednio wcześnie nagrzewają podłogę. Dzięki takiemu zachowaniu domownicy komfortowo mogą korzystać z pomieszczeń, a rachunki za wykorzystaną energię są znacząco niższe. Funkcja ta znajduje również zastosowania podczas wychodzenia do pracy, kiedy przez większa część dnia w domu nikt się nie znajduje i nie wymaga on intensywnego nagrzewania się.

Jaki regulator wybrać ?

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to rodzaj termostatu. Przed zakupem należy upewnić się np. u sprzedawcy czy dany model będzie pasował do naszego kotła lub systemu grzewczego. Niektóre modele współpracują tylko z konkretnymi markami czy rodzajami ogrzewania. Ważna jest także funkcjonalność. Jeśli będziemy chcieli zaoszczędzić maksimum pieniędzy, warto wybrać automatyczne regulatory, które same będą zmieniany temperatury. Przydatna okazać się również może funkcja programowania. Dzięki niej w nocy lub podczas pobytu w pracy termostat o określonych godzinach będzie zmniejszał moc grzewczą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE