Reklama

Reklama

Tatuaż – obecna moda czy sztuka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tatuaż – obecna moda czy sztuka? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Przez tatuaże niektórzy uważają ludzi za wyjątkowych, często także w znaczeniu pejoratywnym. Kotwica na przedramieniu czy motyw tribalowy na plecach może zmienić postrzeganie danej osoby przez otoczenie. Dlaczego ludzie robią sobie tatuaże?

Reklama

Rysunek lub obraz tworzony za pomocą igiełek i tuszu na ciele to aktualny trend w modzie. Starsze pokolenie ludzi uważa często ten sposób wyrażania siebie za niezbyt właściwy, tatuaż budzi u nich negatywne skojarzenia. Często potrzeba wykonania tatuażu polega na uwiecznieniu jakiegoś ważnego dla nas zdarzenia czy podkreślenia uczucia kogoś bliskiego. Tatuaż oznacza więcej niż jedynie tylko wyraz artystyczny, napis czy wzór, który powstał w przypływie chwili. Tworzenie tatuaży to pewnego rodzaju duchowe doświadczenie, które istnieje od zarania dziejów.


Starożytni Egipcjanie czy Grecy tworzyli na swoim ciele tatuaże. Zdobili nimi swoje ciało władcy i monarchowie. „Tatuaż" pochodzi od polinezyjskiego słowa „tatau”, które oznacza „zostawiać ślad”. W dawnych czasach, dzięki tatuażom ludzie określali swoją przynależność do grup etnicznych czy religijnych. Tatuaże pełniły niekiedy również funkcje związane z rytuałami. W Japonii do tej pory istnieje przestępcza organizacja Yakuza, której członkowie mają specyficzne tatuaże często na całym ciele. Tego typu skojarzenia tatuażu ze światem przestępczym może powodować, że niektórzy negatywnie postrzegają sztukę tatuażu. Jednakże coraz większe grupy społeczne otwierają się na sztukę tatuażu, postrzegając ją pozytywnie. Istnieją badania, które pokazują, że osoby posiadające na swoim ciele tatuaż są odbierane jako osoby atrakcyjne fizycznie. Dodatkowo, tatuaż może zwiększyć poczucie osobistej atrakcyjności.

W obecnych czasach tatuaż nie jest już tak nacechowany elementami symbolicznymi tak jak kiedyś. Tatuaż stał się modą i pożądanym atrybutem wśród wielu influencerów w mediach społecznościowych. Wiele osób ze świata mediów ma tatuaż albo planuje jego wykonanie w przyszłości.

Trudno jest zatem odpowiedzieć na pytanie czy tatuaż to chwilowa moda czy może sztuka. Według niektórych tatuaż to jedynie ozdoba. Tak jak kolczyki czy ubranie. Jednakże w każdej dziedzinie można znaleźć rzemieślników tworzących ozdoby jak i takich, którzy wynoszą dany fach na poziom sztuki. Dokładnie tak samo jest w przypadku tatuażu. Świadczą o tym chociażby organizowane coraz częściej konwencje tatuażu, na których występują się artyści z całego świata, po to, aby zaprezentować swoje umiejętności. Jak mówi Dominik ze Studio Tatuażu Warszawa Junior Ink- Artyści, których widuje się na konwencjach tatuażu przyciągają tłumy ciekawskich a ich grafik pracy jest zapełniony niekiedy na kilka miesięcy lub lat do przodu.

Tatuaże bywają często urzeczywistnieniem naszych marzeń. Tatuatorzy rozmawiają z klientem i na podstawie pozyskanych od niego informacji tworzą własne, autorskie projekty, który następnie przenoszą za pomocą igły i tuszu na ciało. Artysta tatuażu wykorzystuje swoje umiejętności, doświadczenie i zmysł artystyczny. Jego praca to bardzo duża odpowiedzialność. Trzeba pamiętać, że rysunek na naszym ciele zostaniez nami do końca naszego życia.

Artykuł powstał przy współpracy ze Studio Tatuażu Warszawa Juniorink - https://juniorink.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE