Reklama

Ubezpieczyciele nadal zaniżają wypłaty odszkodowań OC. Czy odkup szkody OC to dobre rozwiązanie?

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczyciele nadal zaniżają wypłaty odszkodowań OC. Czy odkup szkody OC to dobre rozwiązanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Szacuje się, że w Polsce aż 90% odszkodowań komunikacyjnych rozliczanych kosztorysowo jest zaniżana, z czego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Z tego też względu na polskim rynku pojawiła się bardzo duża ilość kancelarii odszkodowawczych, które pomagają poszkodowanym odzyskać należne pieniądze.

Na czym polega odkup szkody OC przez kancelarię odszkodowawczą?

Jeśli zdecydujemy się powierzyć swoją sprawę o zaniżone odszkodowanie z OC, kancelaria może nam pomóc na dwa sposoby. Możemy skorzystać z opcji odkupu, czyli sprzedaży szkody, pod warunkiem że szkoda była rozliczana na podstawie kosztorysu. Oznacza to, że przekazujemy innej firmie prawa do ubiegania się o odszkodowanie. Po podpisaniu umowy poszkodowany otrzymuje niemal natychmiastową gotówkę, a firma odszkodowawcza na własną rękę dochodzi dalszych roszczeń od ubezpieczyciela. Od tego momentu poszkodowany nie może już ubiegać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Należy podkreślić, że odkupu szkody (od której powstania minęły mniej niż 3 lata) można dokonać tylko w przypadku odszkodowań komunikacyjnych oraz majątkowych. Co więcej, szkodę odsprzedać możemy tylko raz, ponowna sprzedaż innej firmie jest przestępstwem. Drugą opcją jest powierzenie reprezentowania naszej sprawy w sporze z ubezpieczycielem. W tym przypadku obowiązkiem kancelarii będzie przygotowanie wszystkich pozwów i odwołań, a w razie potrzeby reprezentowanie nas przed sądem.

Jak wygląda proces sprzedaży szkody?

Sprzedaż szkody jest szybka i prosta. Wysyłamy do wybranej firmy kosztorys, na podstawie którego była likwidowana szkoda. Firma sprawdza, o ile zaniżone zostało odszkodowanie, o czym my się już nie dowiemy. Dostaniemy tylko ofertę, za jaką cenę firma jest w stanie odkupić od nas szkodę i od naszej decyzji będzie zależało, czy się na tą kwotę zdecydujemy czy nie. Firma odszkodowawcza natomiast będzie już na własną rękę i na własne ryzyko dochodzić wyższego odszkodowania.

Na czym polega reprezentacja?

Podpisując umowę o reprezentację, uczestniczymy w procesie walki o odszkodowanie do zakończenia sprawy. Co oznacza, że znamy kwotę, jaką uzyskała dla nas firma odszkodowawcza i musimy podzielić się procentem od wygranej (według wcześniejszych uzgodnień). Jednak nigdy nie wiadomo jak długo może trwać proces walki o odszkodowanie, a co gorsza możemy nawet ostatecznie sprawę przegrać lub otrzymać tylko część dochodzonej kwoty. Przy odkupie natomiast nie ponosimy żadnego ryzyka.

Podsumowanie

  1. Odkup szkody jest powszechnie stosowaną praktyką w przypadku szkód komunikacyjnych OC/AC.
  2. Przy odkupie następuje bardzo szybka wypłata gotówki (nawet do 24h). Warto jednak wybierać renomowane kancelarie, ponieważ zdarzają się przypadki, że pieniądze nie są wypłacane na czas.
  3. Sprzedając szkodę nie ponosimy żadnego ryzyka.
Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE