Reklama

Urządzenia automatycznej identyfikacji napędzające pracę systemu zarządzania magazynem klasy WMS.

Opublikowano:
Autor:

Urządzenia automatycznej identyfikacji napędzające pracę systemu zarządzania magazynem klasy WMS. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Czasy silnej konkurencji rynkowej właściwie w każdej branży sprawiają, że sterowanie logistyką magazynową nie może odbywać się ręcznie. Od lamusa odchodzą magazyny, których praca organizowana jest przez jednego, wszystkowiedzącego Kierownika. Coraz częściej, a właściwie już prawie zawsze magazyn napędzany jest przez informatyczny system zarządzania magazynem klasy WMS. Żeby taki system działał w sposób prawidłowy potrzebne jest jego sprzężenie z odpowiednim sprzętem. W tym artykule opowiemy jak wspomóc pracę WMS’a za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych urządzeniami automatycznej identyfikacji.

Czym właściwie jest system WMS?

System zarządzania magazynem, a w skrócie system WMS (Warehouse Management System) to system informatyczny klasy biznesowej, którego celem jest wspomaganie zarządzania magazynem, zwłaszcza trzema podstawowymi sferami jego pracy- przyjęciem towaru do magazynu, składowaniem towaru w magazynie oraz wydaniem towaru poza magazyn. W każdym z trzech obszarów system WMS bazuje na technologii kodów kreskowych, która wspomaga cały przepływ towaru przez magazyn. Szacuje się, że implementacja systemu WMS przynosi znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie zamówienia, obniża ilość błędów popełnianych w procesie magazynowania oraz zwiększa efektywność wykorzystania przestrzeni magazynowej (nawet o 30%).

Sprzęt automatycznej identyfikacji- jak go wykorzystać?

Właściwe działanie systemu zarządzania magazynem WMS jest również zależne od zastosowania odpowiedniego sprzętu. Sprzęt ten nosi miano sprzętu automatycznej identyfikacji. Automatyczna identyfikacja to wspólny mianownik wszelkich urządzeń, które umożliwiają na automatyzację procesu identyfikacji danego towaru. W chwili obecnej techniki automatycznej identyfikacji bazują przede wszystkim na technologii kodu kreskowe, rzadziej na technologii kodu dwuwymiarowego (kod datamatrix, czy kod QR), a coraz częściej na technologii RFID, czyli technice, która umożliwia bezkontaktowy odczyt danych na bazie odczytu przy wykorzystaniu fal radiowych. Podstawowe sprzęty wykorzystywane w magazynie to przede wszystkim drukarki etykiet do druku etykiet samoprzylepnych (etykiety wykorzystywane są do oznaczania produktów wchodzących do magazynu, czy tworzenia logistycznych nośników informacji), czytniki kodów, umożliwiające odczyt kodu na produkcie w każdym miejscu w magazynie oraz kolektory danych, czyli komputery mobilne małych gabarytów, które dają możliwość interakcji na linii system magazynowy WMS, operator magazynowy.

Ważne jest również zadbanie o odpowiednie przygotowanie magazynu przed wdrożeniem WMS.

Przed wdrożeniem systemu warto pomyśleć również o odpowiednim jego oznakowaniu, w zgodzie z wymogami konfiguracji systemu. Odpowiednie oznakowanie magazynu to przede wszystkim zadbanie o odpowiednie adresowanie regałów przy użyciu etykiet samoprzylepnych o charakterze lokalizacyjnym z nadrukowanym kodem kreskowym (lub kodem dwuwymiarowym), który prezentuje dane adresowe miejsca regałowego. W ramach oznakowania magazynu dokonuje się również oklejenia etykietami adresowymi wszelkich innych stref, które odgrywają rolę pól o zdefiniowanej użyteczności w systemie WMS. Dopiero tak przygotowany magazyn zapewnia jego właściwą obsługę i osiągnięcie korzyści z wdrożenia systemu zarządzania logistyka wewnętrzną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE