Jak wiadomo remont mieszkania jest w stanie wygenerować bałagan, który może być bardzo trudny do opanowania. Warto wiedzieć, że właściciele mieszkań w starym budownictwie bardzo często decydują się na przesunięcie mniejszych lub większych ścian w celu stworzenia aneksu kuchennego. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że starsze mieszkania bardzo często charakteryzują się nieprzemyślanym rozkładem. Praktycznie każda osoba, która przynajmniej raz w życiu miała do czynienia z wyburzeniem ścianki doskonale wie, że może powstać z niej ogromna ilość gruzu. Jak zatem wykonać wywóz odpadów poremontowych zgodnie z prawem?
Należy mieć świadomość, że nie można wyrzucać do śmietnika worków z gruzem. Do śmieci wielkogabarytowych, a także ciężkich konieczne jest wynajęcie specjalistycznego kontenera. Wystarczy skontaktować się z odpowiednią firmą, która postawi go pod wyznaczonym adresem, a następnie odbierze, gdy już zostanie zapełniony śmieciami. Następnie gruz, a także najbardziej nietypowe śmieci pochodzące z remontu trafią do przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem odpadów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że firmy budowlane, które w miejscach wyburzanego budynku stawiają nowy, są w stanie zużyć aż 70% pozyskanego gruzu do budowy, jako materiały.
Wyrzucanie gruzu
W zdecydowanej większości przypadków osoby, które przeprowadzają remont decydują się na pakowanie gruzu w specjalne worki, które następnie są wynoszone do kontenera. Zadanie jest bardzo łatwe w przypadku, gdy w danym budynku znajduje się winda. Wystarczy wtedy bowiem tylko przeciągnąć worki z mieszkania do windy, a później przetransportować je do kontenera. Oczywiście zarówno winda, jak i podłoga powinny być odpowiednio zabezpieczone. Należy również posprzątać po sobie po zakończonych pracach związanych z wyniesieniem gruzu.
Problemy pojawiają się dopiero w momencie, gdy remontowane będzie mieszkanie znajdujące się na wyższych piętrach mieszkań, które nie zostały wyposażone w windy. Jak wiadomo znoszenie ciężkich worków z gruzem po schodach może być bardzo uciążliwe. Rekomendowane jest wtedy zdecydowanie się na firmę, która specjalizuje się w wynajmie sprzętu budowlanego. Dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie koszy zsypowych. W ten sposób możliwe jest stworzenie specjalnej rury, dzięki której można bez żadnego problemu zrzucać gruz prosto do kontenera. Nie tylko użytkownik nie nadwyręży sobie kręgosłupa i stawów, ale również nie pobrudzi klatki schodowej.
Śledzenie ogłoszeń
Osoby, które planują większy remont powinny koniecznie śledzić ogłoszenia w gazetach czy na portalach społecznościowych. Bardzo często ogłaszają się bowiem osoby poszukujące gruzu do różnego rodzaju robót budowlanych. Można w ten sposób nie tylko legalnie, ale również praktycznie bez żadnych kosztów pozbyć się odpadów czy gruzu po remontach. Nie jest również konieczne organizowanie jakiegokolwiek transportu, gdyż jest to obowiązkiem osób lub firm odbierających gruz. Należy wiedzieć, że kawałki tynku czy cegieł mogą być świetnym rozwiązaniem do wykonania drenażu czy usypania ścieżek. Można także z gruzu bez żadnego problemu urządzić małą architekturę ogrodową. Doskonałym przykładem mogą być grządki dla skalniaków. Warto mieć również świadomość, że część osób urządzających lokale użytkowe czy domki działkowe będzie zainteresowana niepękniętą używaną umywalką czy sedesem.
Wywóz śmieci przez profesjonalną firmę
Osoby, które są zainteresowane wywiezieniem gruzu powinny zdecydować się na wynajęcie profesjonalnej firmy. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ wbrew pozorom wywóz odpadów pobudowlanych jest znacznie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. W przypadku, gdy nie jest możliwe wykorzystanie gruzu do innych prac budowlanych czy oddanie innej osobie czy firmie, można wykorzystać worki typu big bag. Oczywiście nie zawsze rekomendowane jest korzystanie z tej opcji. Koszty wywozu gruzu przeważnie zaczynają się od 250 złotych.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Można również zdecydować się na wywóz gruzu do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są to bowiem miejsca, które powinny posiadać praktycznie wszystkie gminy znajdujące się w Polsce. Wspomniane punkty w wyznaczone dni przyjmują nie tylko posegregowane odpady komunalne, ale również bardzo kłopotliwe odpady, do których koniecznie trzeba zaliczyć: meble, zużyte okleiny, drzwi, styropian, palety, okna, lakiery, rozpuszczalniki, kafelki, farby, czy urządzenia elektroniczne i elektryczne. Jedynym minusem tego rozwiązania jest konieczność zawiezienia wszystkich odpadów samodzielnie.