reklama

W jakich zawodach obowiązuje wymóg niekaralności pracownika?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W jakich zawodach obowiązuje wymóg niekaralności pracownika? - Zdjęcie główne

W jakich zawodach obowiązuje wymóg niekaralności pracownika?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleAby podjąć pracę na niektórych stanowiskach, należy spełnić wymóg niekaralności. Przyszły pracodawca może zażądać takiego zaświadczenia wyłącznie w sytuacjach, w których istniejące przepisy wymagają potwierdzenia niekaralności u kandydata. W jakich zawodach wymóg niekaralności pracownika jest obowiązkowy? Czy za takowe zaświadczenie należy zapłacić? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. Zapraszamy do czytania!

Zanim jednak przejdziemy do meritum artykułu, czyli odpowiemy na pytanie, które zawody wymagają spełnienia wymogu niekaralności, weźmy na tapet jedną kwestią. Zdarzają się sytuacje, w których osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, otrzymują zaświadczenie o niekaralności. Jak to w ogóle możliwe?

 

Otóż według art. 107 kodeksu karnego w razie skazania na karę więzienia bądź karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania dochodzi z upływem 10 lat od wykonania bądź darowania kary. W przypadku kary dożywotniego więzienia zatarcie następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może zarządzić (na wniosek skazanego) zatarcie nawet po upływie 5 lat, ale tylko w przypadku, w którym kara więzienia nie przekraczała 3 lat, a w tym okresie dana osoba przestrzegała prawa.

 

Co ważne, zatarciu nie podlegają przestępstwa wolności seksualnej i obyczajności, jeśli ofiara miała poniżej 15 lat.

Kiedy zatarcie skazania dojdzie do skutku, informacja o karze zostaje usunięta z Krajowego Rejestru Karnego. Oznacza to, że taka osoba otrzymuje zaświadczenie o niekaralności, które następnie może przedstawić w trakcie rekrutacji. W takim przypadku traktowana jest ona jak osoba, która nigdy nie została skazana i nie odbyła wyroku.

Kto musi przedstawić wyrok o niekaralności?

Pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności wyłącznie w sytuacjach, w których z przepisów jasno wynika takowy wymóg. Najczęściej wymóg o niekaralności dotyczy osób, które starają się o stanowisko:

     licencjonowanego pracownika ochrony,

     straży granicznej,

     pracownika kontroli skarbowej,

     doradcy skarbowego,

     komornika,

     policjanta,

     nauczyciela (wliczając w to katechetów),

     prokuratora,

     sędziego,

     agenta ubezpieczeniowego,

     detektywa.

Więcej informacji na temat zawodów, w których niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności, przeczytasz: https://jakiwniosek.pl/wnioski/praca/zaswiadczenie-o-niekaralnosci

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności wymaga od Ciebie złożenia specjalnego formularza w Krajowym Rejestrze Karnym. Oprócz tego musisz wnieść także opłatę – w zależności od formy wysłania wniosku może ona wynieść 20 zł (kiedy wniosek wypełniany jest elektronicznie) bądź 30 zł (jeśli wysyłasz go pocztą).

 

Odpowiedni formularz znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypełniony dokument musisz przesłać albo złożyć do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie. Inną opcją jest złożenie formularza w jednym z Punktów Informacyjnych KRK, które znajdują się przy sądach na terenie całego kraju.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE