Reklama

Wakacje 2022 - Karlskrona miasto na 33 wyspach

Opublikowano: śr, 19 sty 2022 08:48
Autor:

Wakacje 2022 - Karlskrona miasto na 33 wyspach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Karlskrona to miejscowość i siedziba gminy o tej samej nazwie położona w regionie Blekinge w Szwecji. W 1998 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO za sprawą dobrze zachowanego układu przestrzennego miasta i barokowej architektury. Warto wiedzieć, że Karlskrona jest znana jako jedyne barokowe miasto w Szwecji.

Miejscowość ta jest też siedzibą jedynej zachowanej szwedzkiej bazy morskiej oraz kwatery straży przybrzeżnej. Pomimo to, że Karlskrona została założona jako miasto już ponad 300 lat temu, część starej stoczni wojskowej i portu nadal jest użytkowana. Atrakcyjne dla turystów są licznie zachowane cytadele, prochownie czy fortyfikacje, które nie uległy zniszczeniom. Unikalna i nienaruszona architektura Karlskrony sprawia, że jest ona wybitnym przykładem europejskiego miasta morskiego z końca XVII wieku.

Karlskrona to miasto, które rozciąga się na 33 wyspach we wschodniej części archipelagu Blekinge. Sprawia to, że doskonałym sposobem jej zwiedzania jest droga morska. Do Karlskrony można dostać się na pokładzie komfortowego jachtu. Archipelag Blekinge to doskonała destynacja na niezapomnianą wyprawę po wielkiej wodzie. Jacht żaglowy to idealna opcja na zobaczenie wielu ciekawych miejsc w Karlskronie i jej okolicach. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, których nie można pominąć.

Karlskrona - co warto zobaczyć?

Trossö

Trossö to główna wyspa wschodniej części archipelagu Blekinge. To na niej znajduje się centralna część miasta Karlskrona. Najwyżej usytuowaną część wyspy zajmuje rynek, który jest jednym z większych w Europie Północnej. Na Trossö warto zobaczyć ratusz i pomnik króla Karola XII. Na wyspie znajdują się też dwa godne uwagi barokowe kościoły z XVIII wieku: Fredrikskyrkan (kościół Fryderyka) i Trefaldighetskyrkan (kościół Świętej Trójcy), nazywany również Kościołem Niemieckim.

Grevagården i muzeum Blekinge

Grevagården, czyli pałac hrabiego Wachtmeistera, to miejsce, w którym można przenieść się w czasie do XVIII wieku. Jego ogromną atrakcją są przepiękne ogrody, w których można odpocząć i się zrelaksować. Z kolei muzeum Blekinge prezentuje historię tego regionu od ponad 10000 lat wstecz, aż do dzisiaj.

Stumholmen i Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie

Stumholmen to wyspa położona na wschód od wyspy Trossö. Niegdyś pełniła ona funkcję magazyny z zapasami żywności dla marynarzy i przez 300 lat była zamkniętym obszarem wojskowym. Dopiero w 1993 roku Stumholmen przekształcono w cywilną dzielnicę Karlskrony. Obecnie turyści mogą poczuć ducha historii, przechadzając się po uroczych plażach i wśród nadmorskich domów położonych na tej wyspie.

To na Stumholmen znajduje się też największa atrakcja całej Karlskrony, czyli Muzeum Marynarki Wojennej – szwedzkie muzeum państwowe przedstawiające historię szwedzkiej Marynarki Wojennej. Budynek, w którym się mieści to muzeum jest uważany za architektoniczne dzieło sztuki. Wśród eksponatów znajdują się stare łodzie i hangary lotnicze. Największą atrakcją tego muzeum jest sala z łodzią podwodną HMS Neptun. 

Stara stocznia Gamla Varvet

Stara stocznia Gamla Varvet jest jednym z podstawowych zabytkiem Karlskrony. Można w niej znaleźć różnorodne zabudowania i maszyny, które wykorzystywane przez ponad 300 lat do konstruowania statków.

Czarter jachtu i rejs do Szwecji – niezapomniane przeżycia

Wynajęcie jachtu daje możliwość dokładnego zobaczenia wszystkich atrakcji archipelagu Blekinge. Własny, wyczarterowany pokład daje poczucie swobody i wolności i dzięki niemu wszystkie wysepki, nawet te najmniejsze, stoją przed nami otworem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą czarter jachtów z nordwinds.pl w Kołobrzegu. Noce spędzone na pokładzie bogato wyposażonego jachtu niczym nie różnią się od luksusowych hoteli. Tego typu podróż stanowi gwarancję jedynych w swoim rodzaju przeżyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy