Reklama

Wymiana rozrządu - co ile należy to robić?

Opublikowano:
Autor:

Wymiana rozrządu - co ile należy to robić? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Co roku? A może co 100 tysięcy kilometrów? Co ile należy wymienić rozrząd? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Bardzo dobrze! W tym temacie trzeba być uważnym, ponieważ jego bagatelizowanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika.

Auta Używane z gwarancją Mercedes-Benz? Odwiedź salon MB Motors i sprawdź dostepne modele https://www.mbmotors.pl/samochody-używane/.

Czym jest rozrząd?

Rozrząd, lub inaczej układ rozrządu to bardzo ważny element składowy każdego silnika spalinowego. Dobrze działający rozrząd zapewnia właściwą pracę silnika. Jednak aby tak się stało, wymagana jest odpowiednia dbałość i serwisowanie.

Rozrząd steruje dopływem powietrza do cylindrów silnika i usuwa z niego spaliny. Dodatkowo, napędza pompę wody, która zapewnia obieg cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia oraz pompę oleju. Najczęstszą awarią związaną z rozrządem jest zerwanie paska, który jest kluczowym elementem silnika.

Czy można przeprowadzić kontrolę rozrządu?

Zacznijmy od tego, że rozrząd i jego wymiana nie skupia się tylko na pasku, ale również mogą być to rolki napinające, prowadzące czy łańcuch. Jednocześnie dobrze przy tym sprawdzić stan innych części znajdujących się w pobliżu.

Niektórzy z producentów mówią o tym, że przegląd paska rozrządu powinien odbywać się co określoną liczbę kilometrów, aby ocenić jego stan. Niestety, aby jednak doszło do kontroli, trzeba dotrzeć do rolek napinacza oraz samego paska, czyli należy zdjąć jego osłony. Kiedy już to zrobiliśmy, nie warto jest ponownie montować używanych części - lepiej wymienić je na nowe. 

Kontrolowanie stanu rozrządu na ucho również nie jest dobrym rozwiązaniem. Minimalną wskazówką może okazać się stan pompy wody, jednak nie jest to jednoznaczna odpowiedź na temat tego, w jakim stanie jest nasz rozrząd.

Co ile należy wymieniać rozrząd?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od tego, jaki model auta posiadasz, ponieważ to właśnie producent podpowiada co ile należy wymienić rozrząd. Jeżeli chodzi o nowsze modele samochodów, zaleca się, by pasek wymieniać po przejechaniu 200 tysięcy kilometrów.

Innym wyznacznikiem jest wiek paska, ponieważ należy go wymieniać regularnie po 3-5 latach od użytkowania. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli jego wymiana będzie konieczna, a my nie zrobimy tego na czas, to może on pęknąć, w wyniku czego dojdzie do poważnych uszkodzeń, które łączą się z wysokimi kosztami naprawy.

Jaki jest koszt wymiany paska rozrządu?

Zakres cen tej usługi jest bardzo różny. Może on wynosić kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy złotych (w przypadku potrzeby wyjęcia silnika). 

Wymień rozrząd w bezpiecznym miejscu!

W tej sprawie warto zaufać doświadczonym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie do tego narzędzia. W MB Motors zyskasz opiekę serwisową na najwyższym poziomie! Oferują oni kompleksową wymianę rozrządu zgodną z najwyższymi standardami Mercedes-Benz!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy