- Holenderski system podatkowy nie należy do najprostszych. Z tego między innymi powodu zdecydowano o zmianach, które mają ten system uczynić bardziej przejrzystym. Od 2021 roku zostaną wprowadzone tylko dwie stawki podatku dochodowego. Obecnie mamy cztery progi podatkowe – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. , firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Holandii. – Od dochodu do 20 142 euro trzeba zapłacić 36,65% podatku, przy zarobkach do 34 404 euro i 68 507 euro to już stawka 38,10% podatku, a powyżej 68 507 euro fiskus zabierze 51,75%.
Kiedy trzeba rozliczyć się z holenderskim fiskusem?
W wielu przypadkach Polak pracujący w Holandii nie będzie musiał w ogóle zajmować się kwestiami rozliczenia z Belastingdienst (tamtejszy Urząd Skarbowy), ponieważ zaliczki na podatek odprowadzi pracodawca. Niestety, nie zawsze można się do tego ograniczyć. Samodzielne rozliczenie się z Belastingdienst jest konieczne, gdy podatnik otrzyma z urzędu zaproszenie do rozliczenia lub zostanie mu doręczona papierowa deklaracja (forma) z Urzędu Skarbowego. Rozliczenie jest także konieczne w przypadku, gdy szacowana niedopłata podatku jest wyższa niż 45 euro lub kwota zwrotu podatku może przekraczać 14 euro.
Należy także pamiętać, że rezydenci w Holandii muszą złożyć roczną deklarację do 1 maja po zakończeniu roku podatkowego, a nierezydenci – do 1 lipca. W Holandii można wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku do 5 lat wstecz.
Od czego zależy wysokość podatku?
To, ile trzeba zapłacić fiskusowi, zależy przede wszystkim od wysokości zarobków. Im wyższe, tym wyższy próg podatkowy obowiązuje. Należy dodać, że w Holandii niemal co roku zmieniają się progi podatkowe. Wysokość zapłaconego podatku wpływa również na wysokość ewentualnego zwrotu podatku. Istotne jest również to, czy podatnik ma status rezydenta. Wtedy można zastosować dodatkowe ulgi podatkowe. Rezydent osiąga co najmniej 90% dochodu z tytułu pracy w Holandii.
Podatek zmniejsza się także dzięki partnerowi fiskalnemu. Nie może nim zostać osoba spokrewniona. Partnerami fiskalnymi są współmałżonkowie lub osoby pozostające w wolnym związku, ale posiadające wspólne dzieci albo dom/mieszkanie. Partnerzy fiskalni mogą rozliczać się wspólnie, co jest korzystniejsze niż rozliczenie indywidualne. Do tego można zwiększyć kwotę zwrotu podatku dzięki tzw. rozłąkowemu (jedna osoba pracuje w Holandii, druga przebywa w Polsce). Wtedy partnerowi fiskalnemu o niższych dochodach zostaje przyznana część podatków zapłaconych przez partnera fiskalnego o wyższych dochodach. Podatnicy mogą także skorzystać z różnych ulg – najpopularniejsze to ulga na dziecko lub edukację.
Jakie dokumenty należy przygotować?
Po zakończeniu roku podatkowego każdy pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi kartę podatkową (Jaaropgaaf), gdzie znajduje się informacja o wysokości zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Właśnie ten dokument jest podstawą do rozliczenia rocznego z holenderskim fiskusem. Ewentualnie można także wykorzystać ostatni odcinek z wypłaty (Salaris). Do tego trzeba przygotować zaświadczenie UE/WE z polskiego Urzędu Skarbowego, ksero dowodu osobistego lub paszportu oraz potwierdzenie numeru konta bankowego. Przy składaniu rocznej deklaracji podatkowej mogą przydać się także dokumenty potwierdzające różne koszty (np. opieki zdrowotnej).
W przypadku korzystania z rozłąkowego należy jeszcze dodatkowo złożyć w Belastingdienst akt małżeństwa lub oświadczenie o wspólnym rozliczeniu (w przypadku wolnego związku), numery SOFI/BSN (ewentualnie prośbę o wystawienie tych numerów), potwierdzenie wspólnego meldunku i wypełniony formularz ze strony Belastingdienst.
Czy można rozliczyć podatek samodzielnie?
Z samodzielnym rozliczeniem podatku nie powinno być problemu, pod warunkiem, że podatnik zna język niderlandzki, niemiecki lub angielski. Wtedy można złożyć roczną deklarację przez Internet. Wystarczy wejść na stronę Mijn Belastingdienst, potem wybrać zakładkę Inkomstenbelasting i dalej postępować według wskazówek. Aby jednak takie rozliczenie było możliwe, konieczne jest posiadanie cyfrowego podpisu DigiD. Najlepiej wystąpić o taki podpis zaraz po rozpoczęciu pracy w Holandii, rejestrując się na stronie https://digid.nl/aanvragen. Inne rozwiązanie to skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku z Holandii. Wtedy specjaliści pomogą przejść przez całą procedurę związaną z rozliczeniem podatku. Niektóre z nich to: