Reklama

Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży - relacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży - relacja - Zdjęcie główne

Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie 22 kwietnia 2023 Kluby Świadomej Młodzieży z Łodzi, Kutna i Włocławka spotkały się już po raz drugi na Pomerdanej Farmie Dobra w Lekaszynie. Szczęśliwie pogoda dopisała zebranym. Gospodarzami zjazdu byli Magdalena i Tomasz Popiel z Fundacji Pomerdało mi się.

Wydarzenie otworzyli: Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team, Przemysław Saczuk z Fundacji „Pro Aperte”, Izabela Piotrowska z Fundacji Autism Team Włocławek oraz Jan Gawroński z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team – inicjator Klubów na całą Polskę, samorzecznik i działacz społeczny.

Zjazdy klubów to wspaniała okazja do integracji. Z biegiem czasu każdy z nich powiększa swoje grono, co świadczy o ogólnopolskim zapotrzebowaniu na tego rodzaju inicjatywę. Była to wyjątkowa przestrzeń do wymiany doświadczeń, wniosków, poglądów, zacieśniania więzi oraz rozmów rodziców między sobą. Dodatkowo niewykluczone, że dzięki takim spotkaniom, kolejne Kluby Świadomej Młodzieży zaczną szturmować Polskę.

„Spotkania te są fajne, ponieważ jako rodzice, możemy wymienić się swoimi doświadczeniami, problemami, które były rok temu, a jakie mamy teraz. Ewidentnie nawiązują się znajomości, zacieśniają przyjaźnie. Pojawiło się także w tym roku więcej stolików z pasjami, przez co widać, że nasza młodzież powiększyła swoje zasoby zainteresowań i nie boi się pokazać całej Polsce, że ma swoje zainteresowania.” – mówi Dorota, jedna z przybyłych mam.

W tym dniu gospodarze z Fundacji Pomerdało mi się stworzyli dla przybyłych bardzo przyjazną przestrzeń. Przygotowali mapkę wydarzenia, gdzie znalazły się strefy: wystąpień, pasji, wyciszeń, rozmów, relaksu, zwierzaków oraz kierunkowskazy do najważniejszych punktów. Samorzecznicy mieli możliwość zaprezentowania swoich pasji. Pasje są bardzo ważnym elementem w życiu osób w spektrum autyzmu. Mogą stanowić pomost do otwarcia się na relację z drugim człowiekiem. Chcemy podkreślać, że pasje to nie fiksacje.

„Jest to dla mnie takie uspokojenie. Często rysuję w szkole, wtedy kiedy mam czas, również kiedy nie mam czasu. Staram się nauczyć jak najwięcej, ponieważ nie znajduję takiego ukojenia w niczym innym.” – mówi Maria o swojej pasji.

„Przekonujemy się tu, upewniamy, że to nie autyzm definiuje osoby, które tu przyjechały. Jest pełne porozumienie przez pasje, cudowna przestrzeń w Fundacji Pomerdało mi się. Jest to świetny czas dla rodziców i specjalistów. Podczas rozmów możemy bardzo dużo wzajemnie opowiedzieć.” – relacjonuje Dorota Gackowska z Fundacji „Pro Aperte”.

Spotkanie uświetniły koncerty: Borysa Chmielewskiego, Szablixa, grupy Ziemskiej Armii Kotlandzkiej i wielu innych występów na scenie. Dodatkowo podczas wydarzenia, goście mogli zatańczyć zumbę, skorzystać ze strefy fryzjerskiej, animacji dzięki Sali Zabaw Leo, zjeść pizzę z pieca, kiełbaski z ogniska oraz posilić się licznymi słodkościami.

 

"Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach

#FunduszMłodzieżowy Komitet do spraw Pożytku Publicznego" 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy