reklama
reklama

Małpia ospa w Łodzi. Dwie osoby trafiły do szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva/ poglądowe

Małpia ospa w Łodzi. Dwie osoby trafiły do szpitala - Zdjęcie główne

W Łodzi odnotowano dwa przypadki zachorowania na małpią ospę | foto Canva/ poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światDwa przypadki zachorowania na ospę małpią odnotowano w Łodzi. Jak informuje Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemilogiczna w Łodzi, chorzy byli hospitalizowani. Gazeta Wyborcza podaje, że chodzi o oddział zakaźny szpitala Biegańskiego.
reklama

Zachorowania na małpią ospę w Łodzi

Małpia ospa dotarła do Polski w czerwcu. O pierwszym przypadku informował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Łodzi.

- Przed chwilą otrzymałem informację, że mamy pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce. Podejrzeń mieliśmy około 10. Próbki są badanie. 10 czerwca to ten dzień, kiedy mamy pierwszy przypadek - mówił Niedzielski w Łodzi.

W drugiej połowie lipca małpia ospa dotarła do Łodzi. O dwóch osobach hospitalizowanych z tego powodu na oddziale zakaźnym szpitala Biegańskiego informowała Gazeta Wyborcza. 

Sanepid potwierdza, potwierdza informacje o zachorowaniach.

- Dotychczas na terenie Łodzi odnotowano dwa przypadki zachorowania na ospę małpią. Osoby te były hospitalizowane - informuje Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

reklama

Małpia ospa - objawy, historia, sposób przenoszenia

Objawy małpiej ospy podobne są do tych, które są charakterystyczne dla ospy prawdziwej, choć są mniej nasilone. Gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, poczucie osłabienia - takie samopoczucie powinno nas zaniepokoić plus opuchlizna węzłów chłonnych. W czasie choroby pojawia się także wysypka i koncentruje się zwykle na twarzy, choć może pojawić się także w innych miejscach. 

reklama

Naukowcy wykryli ogniska ospy małpiej pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Zachorowania zauważono u małp, hodowanych na potrzeby badań laboratoryjnych. Z kolei w 1970 r., w Demokratycznej Republice Konga odnotowano pierwszy przypadek zakażenia człowieka.

Małpią ospą można się zarazić drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama