Reklama

Reklama

Nie otrzymacie pieniędzy z kapitału opiekuńczego? Rusza nabór wniosków o dofinansowanie żłobka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nie otrzymacie pieniędzy z kapitału opiekuńczego? Rusza nabór wniosków o dofinansowanie żłobka - Zdjęcie główne

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To kolejna, obok świadczenia "Rodzina 500 +" i "Kapitału opiekuńczego", rządowa forma finansowej pomocy dla rodzin z dziećmi.

Reklama

Wnioski przyjmowane są przez ZUS tylko drogą elektroniczną: przez Platformę Usług Elektronicznych, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Dofinansowanie będzie wypłacane na rachunek bankowy placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dofinansowanie opieki. Dla kogo tańszy żłobek? 

Dofinansowanie będzie przysługiwało na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki u opiekuna dziennego, jeśli rodzic nie otrzymuje na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Według informacji przekazanych przez ZUS dofinansowanie będzie przyznawane:

  • na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie,
  • na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym,
  • na dziecko w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki opiekuna dziennego.
ZUS zaznacza, że na dane dziecko, za ten sam okres, można będzie otrzymać dofinansowanie albo rodzinny kapitał opiekuńczy. Rodzic będzie więc musiał wybrać rodzaj wsparcia na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca. 

Świadczenie żłobkowe przysługuje na dzieci w wieku do 4 lat. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do opłaty za pobyt dziecka w placówce nie wlicza się kosztów wyżywienia. Wsparcie jest przyznawane bez względu na osiągany dochód. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy przyznawane jest na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy