Reklama

Reklama

Szykują się podwyżki pensji dla nauczycieli. Wiemy, od kiedy mają zarabiać więcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Szykują się podwyżki pensji dla nauczycieli. Wiemy, od kiedy mają zarabiać więcej  - Zdjęcie główne

Złożony w Sejmie projekt ustawy ma wprowadzić podwyżki od 1 maja 2022 r. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Zakłada on między innymi zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Reklama

Według projektu od 1 maja 2022 do 31 grudnia 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć o 4,4 proc.  Projekt zakłada podwyższenie minimalnych stawek płac nauczycieli od 1 maja 2022 a także dodatków do wynagrodzenia. Podwyżki mają otrzymać najpóźniej do 30 czerwca 2022 (z wyrównaniem do 1 maja 2022). 

Według złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela zwiększona zostanie także subwencja oświatowa – o 1 mld 671 mln 100 zł. Środki finansowe mają pochodzić mają z rezerwy celowej budżetu państwa. Jest ona przeznaczona na ewentualne zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, między innymi w finansowaniu jednostek oświatowych. 

Podwyżki dla nauczycieli. Co na to ZNP? 

Jak na informację o planowanych podwyżkach zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego? Według jego przedstawicieli, poziom podwyżek średnich płac nie jest wystarczający.

 „To częściowa realizacja postulatów ZNP. Oferowana podwyżka nie uratuje sytuacji w szkołach i nie rozwiąże kryzysu, z jakim się zmagamy. ZNP będzie zabiegał o zdecydowanie większe pieniądze na wzrost wynagrodzeń w oświacie” – wyjaśnił w rozmowie z portalem GłosNauczycielski Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Według projektu nowelizacji ustawy, proponowana regulacja od 1 maja 2022 ma wprowadzać następujące stawki płac dla nauczycieli: 

nauczyciel stażysta – 3 693,46 zł,  

nauczyciel kontraktowy – 4 099,74 zł

 nauczyciel  mianowany – 5 318,58 zł  

nauczyciel dyplomowany – 6 795,97 zł

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy