Reklama

Reklama

Chcesz nakarmić rekina?

Opublikowano: śr, 22 lis 2017 09:33
Autor:

Chcesz nakarmić rekina? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region "Ekspozycja akwarium "Wody Świata" będzie się nadal rozwijać i powiększać. Planujemy ciągłe wzbogacanie jej o nowe gatunki i o nowe zbiorniki handlowo-ekspozycyjne" mówi Krzysztof Kelman, dyrektor ZOO w Płocku. "A przed nami okrągła rocznica!"

Reklama

Niebawem stuknie okrągła rocznica powstania akwarium "Wody Świata" w płockim ZOO. W uroczystościach będą mogli uczestniczyć wszyscy, którzy tylko będą mieli na to ochotę. Będzie duży tort urodzinowy w kształcie rybki, możliwość zwiedzania akwariów z przewodnikiem, mnóstwo atrakcji w konwencji akwarystycznej. Jak również, jest rozważane, by w tym wyjątkowym momencie, goście mogli nakarmić rekina...

Liczba miejsc nie będzie ograniczona, przy dużej liczbie chętnych, zwiedzający zostaną podzieleni na grupy. Uczestnicy dostaną także przewodnik "Akwarium Płockiego ZOO", z przepięknymi fotografiami Płockiej Grupy Fotograficznej, opracowany przez MOZ i dofinansowany ze środków Miasta Płocka.

- Zamierzamy ten moment spędzić z naszymi mieszkańcami, nie wyobrażamy sobie tego inaczej - mówi Krzysztof Kelman, dyrektor płockiego zoo. - Wstępnie uroczystość planujemy na 17 grudnia.

A będą mieli, czym się pochwalić. Słupki rosną!

- Dwa lata temu mieliśmy 186 tys. zwiedzających. W ubiegłym roku 211 tys., a w tym, w listopadzie mamy 218 tys. Jeśli weźmie się pod uwagę, że miasto liczy ok. 120 tys. mieszkańców to można przyjąć, że średnio każdy mieszkaniec odwiedził nasze ZOO przynajmniej raz w tym roku. To daje wynik najlepszy w Polsce w stosunku do liczby mieszkańców - nie kryje dumy dyrektor.

Przyczyniło się do tego nowe akwarium?

- Budowa nowych akwariów jak najbardziej, ale i nowe wybiegi, to że nawet w okresie jesienno-zimowym można zobaczyć na 18 wybiegach zwierzęta - dodaje.

Ponad 10 lat temu musieli zlikwidować akwarium.

- 10 lat temu musieliśmy podjąć decyzję o zlikwidowaniu akwarium. Przez te lata czyniliśmy plany, by jednak powrócić do tego tematu. Całe te zabiegi i starania trwały 2 lata, ale cel został osiągnięty. I po kilkuletniej "nieobecności" ekspozycji akwarystycznej w naszym ZOO, wróciliśmy do jednej z naszych głównych specjalności. I tak 22 grudnia 2016 roku otworzyliśmy nową ekspozycję akwarystyczną - opowiada dyrektor.

Można teraz u nas obejrzeć 23 zbiorniki o łącznej pojemności 135 600 litrów!

- Ekspozycję podzieliliśmy na dwie części: pierwsza to zwierzęta wód polskich i Bałtyku, druga - zwierzęta wszystkich kontynentów i oceanów. Każde akwarium jest odzwierciedleniem natury tzn. prezentuje ryby, rośliny i bezkręgowce, tworzące w przyrodzie właściwe dla nich ekosystemy. Mamy też specjalną ekspozycję dla dzieci, czyli zbiornik dotykowy z rybami, które można dotknąć pod wodą - mówi dyrektor.

Pływają w nim kolorowe karpie koi i różne odmiany złotych rybek. Prezentowanych jest około 300 gatunków ryb i bezkręgowców. Największym zainteresowaniem cieszą się arapaimy, piranie, wiosłonosy, koniki morskie, ryby i bezkręgowce rafy koralowej oraz rekiny - żarłacze rafowe czarnopłetwe.

- W swojej hodowli posiadamy również gatunki ryb, które wyginęły w naturze lub są skrajnie zagrożone wyginięciem - podkreśla Krzysztof Kelman. - Ekspozycja akwarium "Wody Świata" będzie się dalej rozwijać i powiększać. Planujemy ciągłe wzbogacanie jej o nowe gatunki o nowe zbiorniki hodowlano-ekspozycyjne. Mamy 3 zaplecza akwarystyczne. Tam dojrzewają nasze hodowle, przechodzą kwarantannę, przebywają także te okazy, dla których obecnie nie mamy miejsca na ekspozycji. Przydałby nam się mały zbiornik Bałtyku z meduzami, powiększenie o okazy z jeziora Wiktorii. Póki co, ale na razie nie chciałbym zdradzać szczegółów, czekamy na nasz "nowy nabytek", który może pojawić się w każdej chwili - mówi tajemniczo dyrektor.

I zaprasza wszystkich do zwiedzania

- Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania naszych akwariów. Doświadczycie tu niezwykłych przeżyć, jakimi jest obcowanie z wielkimi rybami w akwariach o długości kilkunastu metrów i wysokości 2,5 metra. Stojąc przed nimi, ma się wrażenie uczestniczenia w podwodnym życiu ich mieszkańców. Po każdej wizycie będziecie chcieli do nas wracać - zapewnia.

Tak dla ciekawostki...rekiny, które prezentowane są w akwarium to żarłacze rafowe czarnopłetwe, należące do rodziny żarłaczowatych. Najczęściej można je spotkać w pobliżu raf koralowych. Rekiny to jeden z najstarszych zwierząt oceanów. Istniały już ponad 100 mln lat przed dinozaurami, czyli 400 mln lat temu. Co ciekawe, rekiny oprócz wzroku, słuchu, węchu i smaku, dotyku posiadają "szósty zmysł". Rozmieszczone w przedniej części głowy ampułki Lorenziniego umożliwiają im wykrywanie słabych pól elektrycznych, wytwarzanych przez skurcze mięśni lub bijące serce potencjalnej ofiary, co czyni je drapieżnikami doskonałymi...

No i pytanie, czy są w stanie wyczuć bicie serca zwiedzających...Dobrze, że oglądamy je za szybą? Chyba nie trzeba odpowiadać na to pytanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Kuka

  Bez komentarza reszta nuech bedzie milczeniem

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Mieszkaniec

  Byłam widziałam .Męczarnia dla tych zwierząt zamiast zainwestować i zrobić to z pompą to zrowic małe klidki gdzie męczą się te biedne zwierzęta .A cena biletów jak z wroclawskiego zoo .

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  gniew55

  Wolałbym nakarmić głodnych ludzi, dzieci a nie robić z tego "igrzysk" dla poklasku.-