Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Oddali hołd rozstrzelanym w 1939 r.

Opublikowano: czw, 5 gru 2019 12:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region W poniedziałek odbyły się obchody 80. rocznicy rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez hitlerowców 1 grudnia 1939 roku. Uroczystości trwały przy tablicy zamieszczonej na budynku Komendy Powiatowej Policji, później przeniosły się do Woli Łąckiej oraz Szkoły Podstawowej w Emilianowie.

Reklama

- Bohaterstwo, to postawa ludzi wyjątkowych, cechujących się patriotyzmem. Taki był Henryk Jóźwiak, oficer Ruchu Oporu AK, dowódca Obwodu Ruchu Oporu Armii Krajowej "Rybitwa" - mówił burmistrz Paweł Kalinowski.

Jak informuje Urząd Miasta Gostynin, po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy tablicy uczestnicy zostali z dworca PKS przewiezieni do Woli Łąckiej, gdzie w 1939 roku 29 mieszkańców Ziemi Gostynińskiej zostało w lesie rozstrzelanych strzałem w potylicę i zakopanych. Miejsce zbrodni zostało zamaskowane i dzięki przypadkowej obecności robotnika drogowego Ignacego Lewandowskiego odnalezione.

Wśród zgładzonych byli: burmistrz Gostynina Michał Jarmoliński, poseł Andrzej Czapski, pracownicy urzędów: Stefan Dąbski, Jerzy Kaszyński i Otton Rudziński, nauczyciele: Wacław Ciećwierz, Józef Ozdowski, Seweryn Stobnicki i Bronisław Wiśniewski, komendant policji Marian Budzyński, księża: Antoni Dubas, Stanisław Krystosik i Kazimierz Stankiewicz, adwokat, prezes klubu sportowego "Mazur" Mieczysław Święcicki, dyrektor Banku Komunalnego:Władysław Dąbrowski, inżynier leśnik Kazimierz Zakrzewski, kupcy żydowscy: Rafał Burak, Chil Majer Keller, Jakub Lejb Pińczewski i Abram Zając, kowale Jan i Wacław Lewandowscy, felczer i fryzjer:Franciszek Nowakowski, rolnicy Józef Kapturowski ze Zdworza i Antoni Krzewicki z Kozic oraz cztery osoby niezidentyfikowane.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej w Emilianowie, gdzie uczniowie tej szkoły zaprezentowali program słowno-muzyczny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    kaloi98

    Chwała zabitym za Ojczyznę Żołnierzom

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    Geriatria sie kłania

    Monika ty nienormalna jestes