Reklama

Reklama

Co zrobić w przypadku awarii samochodu ciężarowego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co zrobić w przypadku awarii samochodu ciężarowego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Choć każdy chciałby tego uniknąć, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować usterek ciężarówek. Czasem są spowodowane nienajlepszym stanem technicznym pojazdu, zdarzeniem losowym lub kolizją drogową. Co zrobić, gdy znajdziemy się w tej sytuacji? W dzisiejszym poradniku postaramy się pokrótce zaproponować możliwe rozwiązania problemu, jakim jest awaria ciężarówki na drodze.

Reklama

Awaria ciężarówki na drodze lub kolizja - co zrobić?

Co zrobić, gdy pojazd został unieruchomiony na drodze? W przypadku awarii ciężarówki przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Jeżeli to możliwe, zjedź w bezpieczne miejsce i dobrze oznacz je. W tym celu warto użyć trójkąta ostrzegawczego, pachołków, czy załączonych świateł awaryjnych. Poruszając się w okolicy miejsca zdarzenia warto zadbać o dobrą widoczność. Pomoże w tym założenie kamizelki odblaskowej w jaskrawym kolorze.

Czasami kierowca jest w stanie samemu poradzić sobie ze skutkami awarii. Gdy możliwe jest kontynuowanie podróży, warto udać się do najbliższego serwisu samochodów ciężarowych. Tam pojazd zostanie dokładnie sprawdzony i przywrócony do pełnej sprawności. W przypadku drobnych awarii, które nie wymagają większych napraw, często wystarczy doraźne działanie kierowcy. Nawet w takiej sytuacji warto wspomnieć o tym incydencie obsłudze technicznej przewoźnika lub podczas kontroli technicznej w OSKP.

Co zrobić, gdy ciężarówka została unieruchomiona?

Usterka samochodu ciężarowego na drodze, która pozwala na dalszą jazdę to nic strasznego. Co jednak zrobić, jeśli awaria jest poważniejsza? Do unieruchomionej ciężarówki powinniśmy wezwać mobilny serwis TIR. Już w momencie zgłoszenia warto w miarę możliwości dokładnie opisać problem. Najczęstsze awarie i usterki to:

  • uszkodzona opona lub koło
  • awaria zawieszenia
  • problem z silnikiem lub zespołem napędowym
  • uszkodzenie naczepy, przyczepy
  • awaria elektroniki
  • unieruchomienie pojazdu na skutek kolizji lub wypadku drogowego
  • inne problemy lub usterki

Dobry serwis samochodów ciężarowych jest gotowy na każdą z tych sytuacji. Czasem wystarczające jest wysłanie na miejsce mobilnego serwisu TIR. Wykwalifikowany mechanik posiadający odpowiedni sprzęt może rozwiązać wiele problemów mechanicznych lub związanych z elektroniką. Jeśli będzie to możliwe, przewiezie na miejsce awarii ciężarówki części niezbędne do wykonania naprawy. Jeżeli taka pomoc nie okaże się skuteczna, niezbędne okaże się odholowanie do serwisu stacjonarnego.

 

Dlaczego warto zadbać o stan techniczny ciężarówki?

Niestety, naprawa usterki ciężarówki na trasie może być dość kosztowna. Wpływa też negatywnie na terminowość przewozu ładunku, co też może być problemem. Awaria pojazdu ciężarowego na trasie stanowi też pewne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Z tego względu zawsze warto stawiać na utrzymanie ciężarówki w bardzo dobrym stanie technicznym. Poza narzuconymi przez prawodawcę przeglądami w OSKP należy też na czas wymieniać zużyte elementy.

Ostatecznie, zwykle najkorzystniejsze finansowo jest po prostu utrzymywanie floty pojazdów w dobrym stanie. To znacznie tańsze i mniej problematyczne, niż doraźne naprawy wykonywane przy drodze. Korzystanie z mobilnego serwisu TIR w miejscu wystąpienia awarii powinno być więc traktowane raczej jako rozwiązanie doraźne. W przypadku dość leciwych pojazdów często jedynym rozwiązaniem jest natomiast wymiany floty na nowszą.

Który serwis samochodów ciężarowych wybrać?

W przypadku awarii ciężarówki na drodze najczęściej szukamy po prostu najbliższego serwisu TIR. A który serwis samochodów ciężarowych wybrać, gdy mamy możliwość dojechania do niego? Zwróćmy szczególną uwagę na opinie dotychczasowych klientów. Dzięki nim dowiesz się, czy usługi serwisowe przeprowadzane są rzetelnie.

Przy wyborze serwisu TIR spójrz też na jego wyposażenie. Dobry warsztat powinien mieć cały niezbędny sprzęt potrzebny do naprawy różnych podzespołów. Dzięki temu możesz liczyć na kompleksową naprawę, a to oszczędność czasu. Oczywiście, równie ważna jest wykwalifikowana i doświadczona kadra.

Serwis TIR i OSKP w jednym miejscu to sporo korzyści

Niektóre serwisy samochodów ciężarowych są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie okręgowej stacji kontroli pojazdów. Warto z nich skorzystać. Umożliwiają wypełnienie formalności związanych z obowiązkowym badaniem technicznym. Najczęściej wtedy mechaniczny dobrze wiedzą, na co zwracać uwagę by uniknąć problemów na przeglądzie.

Często serwisy TIR działające przy OSKP to duże warsztaty. Możemy tam liczyć na kompleksowe podejście do kwestii naprawy ciężarówki. Poza zajęciem się ciągnikiem, dobry serwis może również sprawdzić stan techniczny naczepy lub przyczepy. Gdy to wymagane, przeprowadzi naprawy również w nich. Wielu przewoźników decyduje się na stałą współpracę z serwisem. Pozwala to na nawiązanie dobrych relacji obu stron. Długoterminowa współpraca jest też szansą na wynegocjowanie niższej i stałej ceny napraw. Serwis TIR korzysta na tym, ponieważ ma  ciągły dopływ zleceń.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy