Przy zakupie używanego samochodu wszelkie dodatkowe informacje z historii eksploatacji pojazdu mogą wpłynąć na chęć jego posiadania przez potencjalnego nabywcę. Ponieważ na aukcjach najczęściej sprzedawane są samochody z uszkodzeniami zewnętrznymi, szczególnie cenne stają się treści wizualne. Mowa tu o zdjęciach samochodu przed i po naprawie, co daje kolejną możliwość zdalnej oceny pojazdu.
Zdjęcia samochodów z aukcji: dlaczego są ważne?
Naprawa samochodów po wypadku to duży biznes, który pozwala sprzedawcom zarobić do 30% wartości samochodu bez uszkodzeń. Nawet po niewielkich uszkodzeniach wartość pojazdu znacznie spada. W związku z tym, jeśli dokonano drobnych napraw i ukryto następstwa, samochód można sprzedać drożej. Jest to cel tych, którzy odrestaurowują samochody, a naszym, jako kupujących, jest poznanie prawdziwego stanu i ceny samochodu.
Nie jest tajemnicą, że najpopularniejszymi aukcjami są aukcje ubezpieczeniowe, czyli takie, na których sprzedawane są samochody z uszkodzeniami. Są to pojazdy oddawane na wymianę w ramach programu Trade In. Zdarzają się też „utopce”, samochody po kradzieży lub skonfiskowane z powodu niespłacania kredytów. Najwięcej jednak sprzedaje się samochodów po wypadkach.
Dużą liczbę zepsutych samochodów na rynku wtórnym można wytłumaczyć prosto: wysokimi kosztami stacji serwisowych. Na przykład wymiana poduszki powietrznej szacowana jest na około 1000 USD, więc firmy ubezpieczeniowe wolą wypłacać klientom odszkodowania niż płacić za naprawę samochodu lub jego użytkowanie.
Firma ubezpieczeniowa wypłaca klientowi pozostałą część wartości rynkowej samochodu, a uszkodzony samochód trafia na aukcję. Bardzo często właściciel odrestaurowuje samochód własnymi siłami i nie zawsze w certyfikowanych serwisach. W innych przypadkach uszkodzone samochody są kupowane przez przedsiębiorców, które ich restaurują i sprzedają po wyższej cenie.
Największe aukcje ubezpieczeniowe, na których sprzedawane są uszkodzone samochody, to Copart i IAAI. W Copart w aukcji biorą udział prywatni sprzedawcy, podczas gdy IAAI jest aukcją zamkniętą i sprzedawane są tu głównie odrestaurowane pojazdy po wypadkach.
Jak widać, znajomość historii samochodu jest bardzo ważna, a zdjęcia z aukcji pomagają dokładniej ocenić samochód.
Historia zdjęć samochodowych: co to jest
Zdjęcia samochodów z aukcji dostępne według numeru VIN. Raport numeru VIN jest to raport zawierający zdjęcia samochodów sprzedanych na aukcjach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Liczba zdjęć zależy od tego, jak często samochód był sprzedawany, odsprzedawany lub uczestniczył w wypadkach.
Ten raport fotograficzny uzupełnia historię operacyjną pojazdu. Informacje wizualne mogą dać lepszy wgląd w zakres uszkodzeń, czy samochód jest wart zakupu i czy cena jest uzasadniona.
Zdjęcie z aukcji według kodu VIN
Dostęp do zdjęć aukcyjnych można uzyskać w specjalnych serwisach, z których jednym z najpopularniejszych jest checkcar.vin. Otrzymujesz jedno zdjęcie za darmo, a poza tym checkcar.vin zapewnia możliwość płatnego sprawdzenia samochodu po kodzie VIN. W takim przypadku otrzymujesz dostęp do wszystkich dostępnych treści wizualnych, a także pełnej historii pojazdu.
Są to wiarygodne dane, których źródłem są organizacje rządowe i komercyjne. Głównymi informacjami zawartymi w raporcie VIN są:
- parametry techniczne, wyposażenie samochodu (dostępne tmodyfikacje, wyposażenie);
- dostęp do bazy danych części zamiennych (w celu wyszukiwania części zamiennych);
- data i miejsce produkcji samochodu
- udział samochodu w wypadkach drogowych;
- status pojazdu (zastawiony, zezłomowany itp.);
- czy pojazd został skradziony;
- warunki, w jakich samochód był użytkowany (np. usługi taksówkarskie);
- liczba właścicieli samochodu;
- odczyty licznika kilometrów;
- roszczenia ubezpieczeniowe itp.
Witryna checkcar.vin jest największym agregatorem, więc jej raporty zawierają kompleksowe informacje o historii eksploatacji pojazdu. Interfejs usługi sprawdzania numeru VIN jest dostępny w kilku językach, w tym angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim, rosyjskim, ukraińskim i polskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.