Reklama

Reklama

Klatka dla papugi to nie dom, ale plac zabaw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Klatka dla papugi to nie dom, ale plac zabaw - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Papugi są niezwykle wysoko rozwiniętymi ptakami i mają potężne potrzeby nie tylko motoryczne, ale też intelektualne. Oczywiście każdy gatunek pod tym względem jest nieco inny, ale o jednym trzeba pamiętać zawsze: wybierając klatkę, trzeba przewidzieć w niej odpowiedni plac zabaw.

Reklama

Co łączy zabawki i klatkę dla papug?

Klatka dla papugi jest przede wszystkim bezpieczną przestrzenią, w której ptak może się czuć swobodnie i ma pełną dowolność organizacji własnej przestrzeni. Choć brzmi to dość skomplikowanie, trzeba pamiętać, że papugi w dużym stopniu są w stanie kształtować swoje środowisko. Klatka dla papugi musi im tę możliwość zapewniać. To przekłada się na konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni fizycznej, ale też właściwą jej organizację. Na przykład klatka dla papugi nimfy musi pozwolić na założenie dodatkowych drążków, drabinek i lusterek, które są znakomitymi zabawkami dla tego gatunku.

Klatka dla papugi: czy warto wybrać większą?

W wielu poradnikach można spotkać się z informacją, według której zawsze – jeśli tylko ma się taką możliwość – należy wybrać klatkę jak największą. Z jednej strony logika stojąca za tym twierdzeniem jest zrozumiała. Minimalne wymiary to faktycznie klatki zwykle dość skromne, ale z drugiej strony warto też pamiętać, że nie wszystkim gatunkom przypadnie do gustu na przykład czterokrotnie większa klatka.

Sam zakup większej klatki tylko w imię większej przestrzeni, może być chybiony – wszystko zależy od tego, jak się tę klatkę urządzi. Jeśli większa klatka będzie oznaczała więcej miejsca do bezpiecznego odpoczynku, do zabawy, wydzieloną przestrzeń na karmę suchą i dodatkowe owoce – wtedy ma to sens. Postawienie wielkiej, ale pustej klatki, może na wiele papug wpłynąć wręcz przygnębiająco.

Czy klatka dla papugi może mieć nietypowy kształt?

Przyglądając się klatkom i zabawkom, warto zwrócić uwagę na produkty, które niejako same w sobie mają łączyć obie te funkcje. Klatki w kształcie domków lub po prostu o bardziej skomplikowanej konstrukcji są popularne w niektórych kręgach, ale czy ich zakup ma sens? To dość skomplikowana sprawa, ponieważ nawet trudno powiedzieć, które gatunki w takich klatkach czują się dobrze, a które nie. Wydaje się, że to w dużej mierze kwestia osobnicza. Prawdą natomiast jest, że prawie zawsze zamiast klatki w nietypowym kształcie, lepiej będzie kupić klasyczną prostopadłościenną o większym wymiarze i zazwyczaj da to większe możliwości aranżacji przestrzeni czy dodania kolejnych zabawek.

Przed zakupem klatki dla papugi warto pomyśleć, jak ma ona zostać urządzona. Potrzeby poszczególnych gatunków są specyficzne i klatka dla papugi nimfy siłą rzeczy powinna się różnić od klatki dla papug falistych. Na to wszystko nałożą się też osobnicze preferencje ptaka, ale też i plany hodowcy co do zagospodarowania całej przestrzeni, więc jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o wybór klatki być nie może.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy