reklama
reklama

Rodzaje terapii – nurty w psychoterapii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rodzaje terapii – nurty w psychoterapii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPsychoterapeuci w swojej pracy posługują się metodami i technikami według określonego nurtu. Do najbardziej znanych zalicza się behawioralno-poznawczy, psychodynamiczny, humanistyczny czy systemowy. W tym artykule możesz dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne podejścia i poznać ich założenia.
reklama

Nurt psychodynamiczny

W podejściu tym zwraca się uwagę na potrzebę relacji z innymi osobami, natomiast na umiejętność ich nawiązywania i utrzymywania wpływają doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Pierwsze lata życia mają niezwykle duże znaczenie. Według podejścia psychodynamicznego od nich zależy również nasze poczucie własnej wartości czy umiejętność rozpoznawania swoich zasobów. Nurt ten opiera się na nieświadomości. To właśnie tam psychoterapeuta szuka ukrytych potrzeb i konfliktów, które rzutują na przyszłe życie, pomaga odkryć pacjentowi te obszary i dzięki temu je przezwyciężyć. Terapia psychodynamiczna zazwyczaj jest długotrwała, może trwać kilka lat, a głównym elementem leczącym jest nawiązanie relacji terapeutycznej.

reklama

Nurt poznawczo-behawioralny

Podejście poznawczo-behawioralne zakłada, że sposób myślenia oddziałuje na to, co czujemy i jak się zachowujemy. Z tego względu psychoterapeuta razem z pacjentem zmienia te przekonania czy zachowania, które wpływają na niego negatywnie i sprawiają trudności w codziennym życiu. Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest jedną z najbardziej ustrukturyzowanych i działa dla konkretnego celu ustalonego na jednym z pierwszych spotkań. Terapeuta aktywnie uczestniczy w sesji, wspiera w zmianie i edukuje, a także daje zadania, nad którymi pacjent może pracować między spotkaniami i wyposaża go w szereg technik i umiejętności, mających pomóc mu łatwiej radzić sobie z problemem teraz i w przyszłości.

reklama

Nurt humanistyczny

Podejście to skupia się przede wszystkim na wolności i możliwości decydowania o sobie, a także posiadaniu wszystkiego, co potrzebne do wyzdrowienia. Wydarzenia z przeszłości mogły jednak utrudnić umiejętność rozpoznawania własnych emocji czy potrzeb i w ten sposób spowodować powstanie zaburzeń. Psychoterapeuta skupia się na obecnej chwili zamiast wracać do minionych sytuacji i na tej podstawie pomaga pacjentowi odblokować swoje zasoby, które są potrzebne do poprawy jakości życia. Natomiast jego empatyczne podejście i autentyczność pozwalają pacjentowi się uzewnętrznić i poznać siebie w nowy sposób. Terpeuta może również dać zadania do wykonania pomiędzy spotkaniami.

Nurt systemowy

Podejście systemowe skupia się nie na jednostce, a na rodzinie. Ujmuje ją jako zbiór systemów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Trudności jednej osoby mogą wpływać na pozostałych członków i w ten sposób się na niej koncentruje psychoterapeuta. Szuka on sensu objawów i pomaga odnaleźć ich plusy i minusy – na tej podstawie ustala się kierunek zmiany. Duże znaczenie ma również sposób komunikowania się w systemie. Terapeuta nie staje po żadnej ze stron, dzięki czemu może pokazać pacjentom inne spojrzenie na dane zachowanie czy sytuację. W terapii w nurcie systemowym może wziąć udział nie tylko rodzina, ale również para, a nawet jedna osoba.

reklama

Jeżeli wciąż nie wiesz, który nurt powinieneś wybrać, wiedz, że każdy z nich jest nastawiony na to, żeby pomóc pacjentowi. Wszystkie dążą do poprawy komfortu życia, jednak w inny sposób. Najważniejsze nie jest podejście, ale to, że w ogóle dasz sobie szansę na przyjęcie pomocy. Jeżeli szukasz psychoterapeuty, odwiedź stronę https://www.psychoterapia-skawinska.pl/.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama