Pożyczki online są dalej bardziej dostępne od tradycyjnych kredytów bankowych, jednak nie oznacza to, że nie mają swoich wymagań. Jasne, organizacje mikrofinansowe często rezygnują z najbardziej skomplikowanych form weryfikacji w celu poprawienia wrażeń klienta i przyśpieszenia procesu, jednak jakaś forma „papierologii” dalej występuję i tak naprawdę nie da się tego uniknąć — w końcu firmy pożyczkowe muszą się jakoś zabezpieczyć, szczególnie że duża część procesów podczas weryfikacji jest całkowicie zautomatyzowana. A więc co trzeba zrobić, żeby dostać pożyczkę online? Sprawdźmy to!
Komu Może Być Ciężko Dostać Pożyczkę Online?
Mimo niezwykle szerokiej dostępności pożyczek online nie ma co ukrywać — nie każdemu zostanie ona przyznana. Oto kilka przykładów grup, którym może być ciężko dostać pożyczkę online:
-
Osoby z niską zdolnością kredytową
Osoby bez stałego dochodu
Młodzi ludzie i studenci
Emeryci i renciści
Osoby z wysokim zadłużeniem i skomplikowaną historią kredytową
Osoby bez stałego miejsca zamieszkania
Jak sami widzicie, wszystko sprawdza się do jednego — stabilności w życiu. Niestety, często po pożyczkę musimy sięgnąć w sytuacji, kiedy nasza codzienność nie ma wiele wspólnego ze stabilnością, a jednak za coś żyć trzeba. Jednak jak się dowiecie z dalszej części naszego artykułu, nawet jeśli należycie do jednej z tych grup, to nie wszystko stracone!
Kryteria Kwalifikacyjne dla Pożyczkobiorców
Co prawda nie ma uniwersalnych kryteriów kwalifikacyjnych dla pożyczek online, ale według analizy naszych ekspertów przeprowadzonej na ofertach ponad 80 pożyczek online, istnieje kilka powszechnych wymogów, którymi są:
-
Dokument potwierdzający stałe źródło dochodu
Brak negatywnych wpisów w BIK
Obywatelstwo lub prawo do stałego pobytu
Aktywne konto bankowe w polskim banku
Warto jednak pamiętać, że spełnienie powyższych kryteriów nie gwarantuje otrzymania pożyczki. Do tego dochodzi ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, obejmująca analizę dochodów, wydatków oraz obecnych zobowiązań finansowych.
Ale tak naprawdę nawet brak spełnienia tych kryteriów nie wyklucza was z możliwości wzięcia pożyczki online. Ci, którzy są zainteresowani pożyczkami online, ale mają problem z brakiem stałego dochodu czy niekorzystną historią kredytową spokojnie znajdą ofertę dla siebie, tylko że prawdopodobnie będzie ona na nieco gorszych warunkach (np. z wyższym oprocentowaniem czy gorszym terminem spłaty)
Oczywiście nie można też zapominać o tym, że dokładne wymogi różnią się między poszczególnymi ofertami, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami pożyczki przed złożeniem wniosku.
Dokumenty Niezbędne do Złożenia Wniosku
Nie ma uniwersalnej listy niezbędnych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o pożyczkę online, a na rynku pojawia się coraz więcej ofert pożyczek, które całkowicie pomijają dodatkową weryfikację!
To wszystko brzmi pięknie i często faktycznie takie jest, jednak są wciąż dokumenty, które warto przygotować, takie jak:
Dokument
|
Cel Pożyczkodawcy
|
Dowód Osobisty
|
Weryfikacja tożsamości
|
Wyciąg Bankowy
|
Dowód stałego źródła dochodu i aktywności finansowej
|
Potwierdzenie stałego miejsce zamieszkania
|
Lepsza ocena stabilności życiowej
|
Mimo że niekoniecznie zostaniecie poproszeni o te dokumenty przy składaniu wniosku, to w trakcie weryfikacji możecie otrzymać telefon z zapytaniem o dane z tych dokumentów.
Co więcej, wiele firm pożyczkowych stara się uprościć proces wnioskowania, korzystając przy tym z zautomatyzowanych metod weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej, co zazwyczaj ogranicza liczbę wymaganych dokumentów.
Ale tutaj znowu przypomnimy, że dodatkowe udogodnienia dla wnioskodawców często wiążą się z dodatkowymi opłatami czy wyższym oprocentowaniem. No cóż, tak działa właśnie ten rynek, dlatego zalecamy dokładnie zapoznać się z wymaganiami oraz warunkami pożyczkodawcy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak nagła konieczność spłaty kilkuset złotych, wynikający z „kruczka” w umowie.
Proces Weryfikacji i Oceny Zdolności Kredytowej
Proces
|
Cel
|
Metody
|
Weryfikacja tożsamości
|
Potwierdzenie, że osoba składająca wniosek jest faktycznie osobą, za którą się podaje
|
Najczęściej stosowanymi metodami są przelew weryfikacyjny (symboliczna kwota, np. 1 grosz). Inne metody to logowanie przez bezpieczne bramki bankowości internetowej, użycie e-podpisu, czy weryfikacja za pomocą aplikacji mobilnych.
|
Ocena zdolności kredytowej
|
Określenie, czy klient jest w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę wraz z naliczonymi odsetkami i opłatami w ustalonym terminie.
|
Dokładna analiza informacji o dochodach, wydatkach, zobowiązaniach, oraz historii kredytowej
|
Na podstawie zebranych informacji, pożyczkodawca w ciągu najczęściej kilkunastu minut podejmuje decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu pożyczki dla wnioskodawcy. Oczywiście proces jest często w pełni zautomatyzowany i polega na pracy ze wskaźnikami finansowymi takimi jak DTI (debt-to-income ratio, czyli stosunek długu do dochodu), które służą do oceny tego, jaka część dochodu wnioskodawcy jest już obciążona spłatą zobowiązań.
Niezależnie od decyzji, pożyczkodawca informuje wnioskodawcę o wyniku oceny, zazwyczaj za pośrednictwem e-maila przez zautomatyzowaną wiadomość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.