Kutnowscy judocy ze złotem na Copernicus Judo Cup w Toruniu

Kutnowscy judocy ze złotem na Copernicus Judo Cup w Toruniu - Zdjęcie główne

SportW minioną sobotę na 9 matach w hali sportowej VIII LO w Toruniu rozegrany został ogólnopolski turniej Copernicus Judo Cup. W bardzo prestiżowym i silnie obsadzonym turnieju rywalizowali zawodnicy w pięciu grupach wiekowych z tak silnych ośrodków jak min. Gdańsk, Warszawa, Elbląg, Bydgoszcz, Poznań, Gdynia, Olsztyn, Grudziądz, Toruń czy Słupsk. Nie zabrakło również reprezentantów Kutnowskiego UKS Ippon MDK, którzy wrócili z Torunia ze złotem.

UKS Ippon MDK Kutno reprezentowało sześcioro zawodników w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie U-10, punktowane VII miejsce wywalczył Bartosz Jędrzejczak (-40kg), który stoczył 4 walki (2 zwycięskie, 2 porażki). W grupie U-12 znakomicie zaprezentowała się Iga Kołączyńska, zdobywając w pięknym stylu złoty medal w kategorii 44 kg. Sukces ten jest bardzo cenny, gdyż Iga toczyła pojedynki z chłopcami, pokonując kolejno: Szymona Ampulskiego (Shizoku Ostróda) - ippon, Huberta Helowicza (Grizzly Gdańsk) - wazari, Beniamina Kuźmę (Sakuri Łódź) - ippon, i w finale po efektownej kontrze rzuciła na plecy Antoniego Dudka (AZS Gdańsk) Za swe walki i zwycięstwa nad chłopcami Iga zebrała duże brawa i wyrazy uznania od postronnych obserwatorów i trenerów.

Drugi złoty medal dla naszej ekipy wywalczył startujący w tej samej grupie wiekowej Hubert Pisera, który okazał się bezkonkurencyjny w wadze do 50 kg. W drodze na najwyższy stopień podium wygrał przez ippon (rzut) z Wojciechem Orłem (TKJ Toruń), Piotrem Świstakiem (UKS Bydgoszcz), Szymonem Waraksą (Galeon Gdynia - wazari), by w finale po dwóch efektownych technikach pokonać Mikołaja Kowalewskiego (Wybrzeże Gdańsk).

Trzeci medal, tym razem brązowy padł łupem, startującej w grupie U-14 Alicji Wojtczak, która po dwóch zwycięstwach i porażce w półfinale, w pojedynku o III miejsce pewnie pokonała Julie Pieniewską (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Kolejny z naszych zawodników, startujący w wadze 50kg (gr. U-14) Dawid Ziółkowski uplasował się tuż za podium na IV pozycji.

Szansę na dobry wynik, zaprzepaścił Damian Bronikowski (U-14, 38 kg), który po wygranej w pierwszym pojedynku, w kolejnym został zdyskwalifikowany za zastosowanie niedozwolonej techniki, i zgodnie z przepisami odpadł z turnieju bez prawa do repasaży.

Wkrótce kolejne starty judoków, a już 19 maja odbędą się XI Otwarte Mistrzostwa Kutna, na które już dziś serdecznie zapraszamy.