Reklama

4 kandydatów na jedno miejsce w policji. „Stawiamy na jakość"

Opublikowano:
Autor:

4 kandydatów na jedno miejsce w policji. „Stawiamy na jakość" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku w polskiej policji służy 98 711 policjantów, a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4 294. Warto zaznaczyć, że od 2017 roku stan etatowy polskiej policji zwiększono o równy tysiąc, a chętnych do wstąpienia w szeregi tej formacji nie brakuje. Jednak jak przyznaje Komenda Główna - nie ilość, a jakość się liczy.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia, na przestrzeni ostatnich 8 lat najmniej osób zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła aż 6 084. Najwięcej funkcjonariuszy z kolei pełniło służbę w 2016 roku (99 938), a liczba wakatów wynosiła 2 371.

W trosce o poprawę bezpieczeństwa od 2017 roku stan etatowy polskiej policji liczba etatów zwiększyła się o 1 tys. Wówczas (stan na 31 grudnia) zatrudnionych było 98 721 policjantów. Obecnie stan zatrudnienia wynosi 98 711 i jest większy w stosunku do lat 2010-2014 i utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach 2015-2017.

- Liczba kandydatów do służby w Policji jest i była duża, a największe zainteresowanie było w latach tzw. kryzysu światowego. To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy - komentuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów. W zeszłym roku zainteresowanych wstąpieniem do służby w policji było 17 660 osób, a z różnych przyczyn odrzuconych zostało 13 186 osób.

- Przed podjęciem decyzji o wstąpieniu w szeregi policji powinniśmy udać się do wybranej jednostki, gdzie można zasięgnąć wszelkich informacji. Decyzja ta powinna być przemyślana, a kandydat powinien zdawać sobie sprawę, jak wygląda służba w Policji. Więcej informacji znajdziemy pod tym linkiem - czytamy na stronie KWP Łódź.

Ilu chętnych do wstąpienia w szeregi największej formacji mundurowej było w ubiegłym roku? Otóż statystycznie na jedno wolne miejsce przypadało 4 kandydatów.

- W 2019 roku planujemy przyjąć do służby około 4,5 tys. nowych policjantów. Warto przypomnieć, że na koniec 2016 roku polska Policja odnotowała najniższy wskaźnik wakatów od kilkunastu lat, kształtujący się na poziomie zaledwie ok. 2,5%, a w 2017 i 2018 roku stan zatrudnienia został utrzymany na podobnym poziomie. Chętnych do Policji nie brakuje - stawiamy jednak na „jakość" - dodaje komenda wojewódzka.

Przypomnijmy, że w miniony wtorek (8 stycznia) w szeregi Komendy Powiatowej Policji w Kutnie wstąpiło 3 nowych funkcjonariuszy. Ślubowanie złożyli na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka kadry kierowniczej garnizonu łódzkiego. Więcej na ten temat TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE