Akcja NEFROTEST za nami! Przebadano 720 osób!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Akcja NEFROTEST w Kutnie i powiecie osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Od godziny 9:00 w Stacji Dializ B. Braun Avitum przy ul. Kościuszki 52 w Kutnie (w budynku Kutnowskiego Szpitala Samorządowego) pobierane są próbki krwi pod kątem chorób nerek, od wcześniej zarejestrowanych pacjentów. Nikt nie spodziewał się, że chętnych na badania będzie aż 670 osób, zaś samych zbadanych 720!- W dniu dzisiejszym odbywa się kulminacyjny punkt akcji NEFROTEST, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii mającej na celu uświadomienie Polakom, jak ważna jest profilaktyka i badania w kierunku chorób nerek. Kutno jest 51 miastem, gdzie taka kampania jest organizowana. Zarejestrowaliśmy dziś 670 osób. Jest to o 270 osób więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Bardzo nas cieszy fakt, że kampania wzbudziła tak duże zainteresowanie - mówi dr n. med. Beata Handzelewicz, szefowa Stacji Dializ B. Braun Avitum w Kutnie.

Wraz z pacjentami na badaniu pojawili się przedstawiciele patronów honorowych kampanii oraz zaproszeni goście, czyli m.in.: Krzysztof Debich, starosta kutnowski, Zbigniew Burzyński – prezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak – wiceprezydent Kutna, Julianna Herman - burmistrz Krośniewic; Zdzisław Kostrzewa, wójt gminy Nowe Ostrowy; Magdalena Leitgeber - sekretarz gminy Oporów; Robert Wilanowski, prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego; dr inż. Celina Marciszewska, powiatowy inspektor sanitarny; dr Adam Handzelewicz - przewodniczący Rady Nadzorczej KSS; dr hab. n. med. Ilona Kurnatowska - nefrolog, pracownik naukowy UM w Łodzi, koordynator programu "Żywy Dawca Nerki" w województwie łódzkim; prof. dr hab. Jarosław Kita - historyk, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego (współautor monografii „Kutno poprzez wieki”), przyjaciel Kutna.

- Choroby nerek prowadzą również do śmierci. Wczesny test i wykrywanie tych chorób jest podstawą szybkiej diagnostyki i leczenia. Stąd też dzisiejsza inicjatywa i cieszę się, że tyle osób przyszło się przebadać - mówiła dr inż. Celina Marciszewska, powiatowy inspektor sanitarny.

Pomimo igły i ukłucia pacjenci kolejkami ustawiali się na pobór krwi.

- Ukłucie nawet nie zabolało. Jak najbardziej warto było przyjść dziś na badanie, aby sprawdzić czy nie cierpimy na choroby nerek - twierdził z uśmiechem na twarzy kutnowski starosta, Krzysztof Debich.

Do tej pory w kampanii NEFROTEST poddało się badaniu prawie 40 tysięcy Polaków, w 50 miastach w całej Polsce. U około 10 % badanych wyniki odbiegały od normy. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę.

- Zawsze dobrze wiedzieć z wyprzedzeniem, czy z naszymi nerkami jest coś nie tak, a jeszcze lepiej wiedzieć, że wszystko jest w porządku. Myślę, że to cenna i dobra inicjatywa - mówił Zbigniew Wdowiak – wiceprezydent Kutna

W Polsce chorobami nerek dotkniętych jest ok. 4 milionów osób, część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Najbardziej zagrożeni wystąpieniem choroby są chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, osoby u których w rodzinie występowały choroby nerek oraz osoby po ukończeniu 65. roku życia.

- Akcja jest bardzo potrzebna dla społeczeństwa. Dla większości choroby nerek doprowadzają do leczenia dializami czy też przeszczepienia nerek. Choroby występują niestety bezobjawowo i jedynym sposobem ich zdiagnozowania jest wykonywanie badań profilaktycznych, czyli badania moczu czy też właśnie oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi, wyjaśnia dr hab. n. med. Ilona Kurnatowska - nefrolog, pracownik naukowy UM w Łodzi.

Kampania NEFROTEST w Kutnie zbiegła się w czasie ze Światowym Dniem Nerek (12 marca). Dzień ten jest obchodzony od 2006 w drugi czwartek marca. Powstał on z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Środowiska nefrologiczne intensyfikują wówczas swoje działania edukacyjne, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek w organizmie człowieka oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć.

- Oceniam dzisiejsze badanie bardzo pozytywnie. Każde badanie profilatyczne to duża korzyść dla naszych pacjentów. Jeżeli mamy możliwość na terenie szpitala realizować badanie przy współudziale firm, które z nami współpracują - bardzo się mogę z tego cieszyć - twierdzi Robert Wilanowski, prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE