Reklama

Reklama

Alarm ALFA w kraju! Zadecydował premier Morawiecki

Opublikowano: czw, 23 sty 2020 06:00
Autor:

Alarm ALFA w kraju! Zadecydował premier Morawiecki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. wprowadzenia 1. stopnia alarmowego (ALFA CRP) na terenie całej Polski oraz 2. stopnia (BRAVO) w woj. małopolskim. Alarmy mają związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Wskazane stopnie alarmowe obowiązywać będą od czwartku 23 stycznia (od 00:01) do środy 29 stycznia 2020 roku (23:59).

Decyzja premiera ma związek z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W obchodach wezmą udział najwyższe władze Polski, a także przedstawiciele wielu innych państw. Muzeum Auschwitz informuje, że swój udział w uroczystościach potwierdziło już 51 delegacji.

Ministerstwo przypomina, że stopnie alarmowe w przeszłości wprowadzano, kiedy w Polsce odbywały się ważne wydarzenia o charakterze międzynarodowym. Procedurę uruchamiano m.in. w czasie Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), podczas obchodów 80. rocznicy wybuch II wojny światowej, czy konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.).

ALFA to najniższy z czterech stopni alarmowych przewidywanych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

- Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W trakcie obowiązywania alarmu powinniśmy zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia i niestandardowe zdarzenia, jak np. pozostawiony bagaż, nietypowa próba zaparkowania pojazdu (zwłaszcza ciężarówki) w miejscach zgromadzeń oraz jakiekolwiek podejrzane zachowania.

- Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997 – dodaje MSWiA.

W Małopolsce obowiązuje z kolei stopień alarmowy BRAVO. Wprowadza się go w przypadku „zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym”. Drugi stopień alertu nakłada na służby obowiązek wzmocnienia ochrony ważnych obiektów publicznych i środków komunikacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Kuba

  Niech spada dekiel pisowski jak i jego całe otoczenie z marionetką i kurduplem na czele!do gazu z nimi!!!!!

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Michał

   Z tym " do gazu " to trochę przesadziłeś . Czy nie wystarczyła by polityczna emeryta i postawienie co niektórych przed trybunałem stanu ?

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Michał

  Morawiecki to kłamca i oszust ! Napiszcie w końcu coś o aferze GB- ków ! Ps. W KCI pracują idioci i zdewociali durnie !

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  patriotamaly

  Lepiej niech Polaków na obchody wpuści z polskimi flagami, bo to POLACY tam głównie ginęli.Czy może znów będą stali na uroczystościach za ogrodzeniem jak psy bezpańskie?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Polak

  Ale te PiSowskie ścierki bojaźliwe

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  tfu...

  w łeb niech sie puknie morwa jedna.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   gerswot, niedojrzała

   prawdziwa morwa do tego zielona