- Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Radny Pan Krzysztof Matusiak pełni funkcję zastępcy Prezesa Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „PIONIER" w Kutnie i do chwili obecnej nie zaprzestał jej pełnić, w związku z tym w sposób rażący naruszył zakaz wynikający z art. 24 f. ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, czym naraził się na konsekwencję wynikające z art. 383 § 1 Kodeksu wyborczego - podnosi Stowarzyszenie Kutno Plus.
Na tej podstawie Kutno Plus domaga się wygaszenia mandatu K. Matusiakowi. Sprawa została zgłoszona m.in. do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w notatce do przewodniczącego rady poinformowało jednak, że jest niewłaściwe w tej sprawie i przekazała sprawę do rozważnenia.
Zdaniem szefa rady nie ma jednak podstaw do wygaszenia mandatu.
- Jak powszechnie wiadomo, w Radzie Miasta Kutno funkcjonuje skromna liczebnie opozycja, dlatego to bardzo dobrze, że obywatele interesują się naszą pracą i działalnością samorządową - mówi Grzegorz Chojnacki. - Chylę czoła przed zaangażowaniem i trudem jaki wkłada Stowarzyszenie Kutno Plus w rozwikłanie prawnych aspektów sprawowania mandatu przez niektórych radnych. Mam jednak wrażenie, iż praca Stowarzyszenia nosi znamiona uporczywego nękania, ponieważ wykładnia prawna jest poniekąd jednoznaczna. W przypadku radnego Krzysztofa Matusiaka dwukrotnie analizowaliśmy sytuację. Pierwszy raz w poprzedniej kadencji, kiedy radny obejmował funkcję w Zarządzie spółdzielni, oraz ostatnio, po wniosku Stowarzyszenia - dodaje przewodniczący przyczatając szereg wyroków m.in. NSA.
Jaka będzie przyszłość radnego? O sprawie będziemy informować.
Z pismami zapoznać się można w załącznikach.