Reklama

Będą kolejne wybory uzupełniające? Radny Matusiak straci mandat? [TV Kutno]

Opublikowano:
Autor:

Będą kolejne wybory uzupełniające? Radny Matusiak straci mandat? [TV Kutno] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Stowarzyszenie Kutno Plus złożyło dziś wniosek o podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Krzysztofa Matusiaka (na zdjęciu drugi z lewej strony). Tymczasem przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Chojnacki uważa, że zarzuty są bezpodstawne.Jaki jest powód całego zamieszania? Zdaniem stowarzyszenia K. Matusiak jako członek zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier nie może jednocześnie pełnić funkcji radnego.

- Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Radny Pan Krzysztof Matusiak pełni funkcję zastępcy Prezesa Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „PIONIER" w Kutnie i do chwili obecnej nie zaprzestał jej pełnić, w związku z tym w sposób rażący naruszył zakaz wynikający z art. 24 f. ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, czym naraził się na konsekwencję wynikające z art. 383 § 1 Kodeksu wyborczego - podnosi Stowarzyszenie Kutno Plus.

Na tej podstawie Kutno Plus domaga się wygaszenia mandatu K. Matusiakowi. Sprawa została zgłoszona m.in. do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w notatce do przewodniczącego rady poinformowało jednak, że jest niewłaściwe w tej sprawie i przekazała sprawę do rozważnenia.

Zdaniem szefa rady nie ma jednak podstaw do wygaszenia mandatu.

- Jak powszechnie wiadomo, w Radzie Miasta Kutno funkcjonuje skromna liczebnie opozycja, dlatego to bardzo dobrze, że obywatele interesują się naszą pracą i działalnością samorządową - mówi Grzegorz Chojnacki. - Chylę czoła przed zaangażowaniem i trudem jaki wkłada Stowarzyszenie Kutno Plus w rozwikłanie prawnych aspektów sprawowania mandatu przez niektórych radnych. Mam jednak wrażenie, iż praca Stowarzyszenia nosi znamiona uporczywego nękania, ponieważ wykładnia prawna jest poniekąd jednoznaczna. W przypadku radnego Krzysztofa Matusiaka dwukrotnie analizowaliśmy sytuację. Pierwszy raz w poprzedniej kadencji, kiedy radny obejmował funkcję w Zarządzie spółdzielni, oraz ostatnio, po wniosku Stowarzyszenia - dodaje przewodniczący przyczatając szereg wyroków m.in. NSA.

Jaka będzie przyszłość radnego? O sprawie będziemy informować.

Z pismami zapoznać się można w załącznikach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE