Reklama

Będzie budowa nowej linii na trasie Łódź-Kutno? „Rozważamy wszystkie opcje”

Opublikowano:
Autor:

Będzie budowa nowej linii na trasie Łódź-Kutno? „Rozważamy wszystkie opcje” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Możliwe, że wkrótce ruszy budowa nowej linii na trasie kolejowej Łódź-Kutno. To jedna z opcji rozważanych przez PKP PLK. Władze spółki chcą, by pociągi ze stolicy województwa do naszego miasta poruszały się szybciej. Według jednego ze scenariusza, wybudowana może zostać zupełnie nowa jedno lub dwutorowa linia. W tym roku ma zostać podpisana umowa na wykonanie studium wykonalności, które ma pomóc w wyborze najlepszego z wariantów.

Do takich informacji dotarł portal rynek-kolejowy.pl. PKP PLK chce, by pomiędzy Łodzią a Kutnem pociągi mogły przekraczać prędkość 120 km/h. Co to oznacza?

Zarządca infrastruktury rozważa różne scenariusze poprawy jakości infrastruktury kolejowej pomiędzy Łodzią a Kutnem. Jednym z możliwych rozwiązań jest budowa zupełnie nowej linii jedno- lub dwutorowej. W tym roku ma zostać podpisana umowa z wykonawcą studium wykonalności, które pomoże wyłonić optymalny wariant.

- Planujemy istotną poprawę podróży na trasie z Łodzi do Kutna. Studia wykonalności, wykorzystywane w obecnie realizowanych projektach zostały przygotowane przed 2015 r. Nowe studia wykonalności uwzględniają wnikliwą analizę pod względem potrzeb eksploatacyjnych i planowane są modernizacje w sposób kompleksowy – mówi dla branżowego portalu Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki.

Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa na wykonanie studium wykonalności. Dokument ma pomóc w ocenie tego, co jest bardziej opłacalne - budowanie nowej linii kolejowej (jednotorowej lub dwutorowej) na odcinku Zgierz – Kutno dostosowanej do prędkości wyższych niż 120 km/h czy modernizacja obecnie istniejącej jednotorowej linii z dostosowaniem jej do prędkości pociągów do 160 km/h wraz z dobudową drugiego toru

Planowane inwestycje nie będą miały wpływu na te, które już zostały zaplanowane. W przyszłym roku mają ruszyć prace na linii Łódź Kaliska-Zgierz wraz ze stacją Zgierz. Wartość inwestycji to ok. 200 mln. zł.
W tej chwili kończą się także prace na studium wykonalności odcinka Zgierz-Ozorków.

– Również odcinek Ozorków – Kutno jest planowany do realizacji w obecnej perspektywie budżetowej UE. Obecnie ustalane są szczegóły realizacji prac na tej trasie. Dopuszczalna prędkość zostanie zwiększona do 120 km/h (z możliwością dostosowania w przyszłości linii także do 160 km/h), co przyczyni się do poprawy przepustowości trasy. Wykonywane prace zakładają takie rozwiązania, by przy ich kontynuacji w przyszłości nie było robót straconych – mówi Mirosław Siemieniec.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE