Reklama

Reklama

Będzie pomnik 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, Aleja Róż za ulicę Poniatowskiego

Opublikowano: wt, 10 lut 2015 15:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni zadecydowali na dzisiejszej sesji o wzniesieniu pomnika upamiętniającego 37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego. Powstać ma on na terenie Parku nad Ochnią. Projekt zakłada finansowanie ze zgromadzonych funduszy społecznych - zbiórek pieniędzy prowadzonych przez specjalnie powołany komitet oraz od sponsorów.Do rady w imieniu inicjatorów budowy pomnika przemawiał Kazimierz Ciążela - syn podporucznika Jana Ciążeli, który w kwietniu 1922 roku w stopniu kaprala został wcielony do 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty.- Co roku obchodzimy uroczystości związane z pułkiem przy tablicy na Grunwaldzie, w gwarze ulicznym, który uwłacza godności - mówił K. Ciążela. - Powstał więc pomysł, by wybudować pomnik w Padku nad Ochnią. Jest tam miejsce, mamy już gotowy projekt.Wątpliwości miał Robert Feliniak.

Reklama

- Nie można zapomnieć o mało chwalebnych czynach pułku w trakcie przewrotu majowego w 1926 roku. Nie można przemilczeć obalania demokratycznie wybranej władzy - mówił radny.

Na ripostę nie trzeba było długo czekać.

- Państwo sami zadecydowaliście o budowie pomnika Piłsudskiemu. Jemu można a jego żołnierzom już nie? - powiedział Kazimierz Ciążela. Ostatecznie w głosowaniu Robert Feliniak wstrzymał się od głosu - wraz z Tomaszem Rędzikowskim. Pozostali radni byli za.

Szacunkowy wstępny koszt pomnika wynosi 150 tys. złotych. Budowa ma zostać sfinansowana ze zgromadzonych funduszy społecznych - zbiórek pieniędzy prowadzonych przez specjalnie powołany komitet oraz od sponsorów.

Radni przegłosowali także zmianę nazwy ulicy Józefa Poniatowskiego na Aleję Róż. Zmiana wpisuje się w koncepcję rewitalizacji Parku im. Traugutta. Raszyński taktyk nie odejdzie jednak w zapomnienie - jego nazwisko powróci przy najbliższej okazji nazywania ulic.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)