Reklama

Bezdomny zmarł z wychłodzenia. Służby i instytucje apelują do mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Bezdomny zmarł z wychłodzenia. Służby i instytucje apelują do mieszkańców  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Choć w ostatnich dniach nie możemy narzekać na mrozy, to zima w pełni, co najbardziej daje się we znaki osobom pozbawionym dachu nad głową. Policjanci przeszukują pustostany, Straż Miejska przewozi bezdomnych m.in. do ogrzewalni - ale to czasami nie wystarcza, a na pomoc jest za późno.

Obojętność - zwłaszcza w ten ciężki okres dla bezdomnych jakim jest zima - może doprowadzić do tragedii. Osoby nocujące chociażby w pustostanach narażone są na wychłodzenia organizmu co powoduje śmierć. O takim przypadku informują policjanci z Łodzi. Tamtejsi strażnicy miejscy znaleźli na jednym ze skwerów mężczyznę. Przy ul. Traktorowej leżał bezdomny, zaniedbany 40-latek. Na miejsce zdarzenia została wezwana karetka pogotowia, lecz mimo reanimacji mężczyzna zmarł podczas przewozu do szpitala. Przyczyną zgonu bezdomnego było prawdopodobnie wychłodzenie organizmu i ogólny zły stan zdrowia.

Do podobnego incydentu doszło niedawno w sąsiednim powiecie - wówczas czujność jednego z przechodniów zapobiegła tragedii. 44-latek zagrożony wychłodzeniem leżał na chodniku przy jednej z ulic na terenie Grabowa (pow. łęczycki). Szybka reakcja służb i reakcja przypadkowego przechodnia uratowały mężczyźnie życie.

W Kutnie na szczęście do takich incydentów nie doszło. Aby temu zapobiec mundurowi sprawdzają pustostany, klatki schodowe oraz tereny, gdzie bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy. Często niezbędna okazuje się pomoc Straży Miejskiej, która po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańca przewozi bezdomnego m.in. do ogrzewalni.

Pamiętajmy jednak, że oprócz policji istnieją takie instytucje jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który organizuje „Akcję Zima” w związku z którą 18 stycznia o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie w budynku MOPS przy ul. Wa-wskie Przedmieście 10A. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie zwraca się do mieszkańców:

- Cały czas prowadzimy nasze działania informacyjne – komunikaty w mediach, na stronie MOPS, plakaty i ulotki. Te ostatnie trafiają aktualnie do Państwa skrzynek pocztowych, dzięki uprzejmości administratorów budynków - wielu partnerów akcji: Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier, Zarządu Nieruchomości Miejskich Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz pozostałych wspólnot mieszkaniowych. Apelujemy o zachowanie ulotek i ich treścią. Mają one Państwu wskazać, jak należy wspierać osoby potrzebujące pomocy, w tym szczególnie osoby bezdomne. Znajdziecie w nich niezbędne numery telefonów i informacje, gdzie i w jaki sposób można zgłaszać się po pomoc lub kierować osoby wymagające wsparcia. Uczulamy na los osób, które mogą być w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi i innymi trudnymi sytuacjami życiowymi. Jeśli zaobserwujecie Państwo taką osobę, możecie zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szpitala czy innych placówek służby zdrowia, na Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy! Pomóżmy dzwoniąc pod numery Akcji Zima: 726 306 538 i 726 306 539 lub numer alarmowy 112. To dzięki Państwu nasze działania są skuteczne i pozwalają dotrzeć do zagrożonych bezdomnością i wychłodzeniem osób, chorych, niepełnosprawnych, niezaradnych życiowo. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, które pomaga nam skutecznie reagować w tak kryzysowych sytuacjach.

Kolejną kwestią o jakiej warto przypomnieć to pustostany - właśnie tam najczęściej nocują bezdomni. Nierzadko stan takich budynków zagraża bezpieczeństwu osób przebywających wewnątrz i żeby pomóc możemy zgłaszać takie informacje do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kutnie.

Dodajmy, że w okresie spadku temperatur najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku oraz znajdujące się pod wpływem alkoholu. Często nasza empatia i zainteresowanie losem drugiego człowieka może uratować mu życie lub uchronić go od poważnych następstw zdrowotnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE