Reklama

Reklama

Bezrobocie, finanse, inwestycje: czy pandemia uderzyła w Kutno? Prezydent omawia

Opublikowano: 1 maja 2020 10:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W trakcie wczorajszej sesji prezydent Kutna omówił sytuację w naszym mieście w trakcie panującej pandemii. Czy liczba bezrobotnych wzrasta? Co z inwestycjami? Jak obecnie panująca sytuacja odbija się na budżecie miasta?

Reklama

Obrady z oczywistych powodów odbyły się online. Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym ponieważ, jak mówił prezydent Zbigniew Burzyński, w innym przypadku konieczne byłoby zwoływanie komisji, a więc radni musieliby się spotkać w większym gronie. To niosłoby za sobą ryzyko epidemiologiczne.

- Konieczność przeprowadzenia sesji w tym trudnym okresie wynikła z tego, że chcemy wprowadzić uchwałę o pomocy przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii cierpią ekonomicznie – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Mowa o uchwale ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID – 19. Przypomnijmy, że rani jednogłośnie 21 głosami „za” przyjęli uchwałę, a o szczegółach pisaliśmy W TYM MIEJSCU.

Prezydent mówił, że w porządku obrad znalazło się jeszcze kilka uchwał, aby nie było konieczności zwoływania kolejnych sesji przynajmniej do końca czerwca.

Bezrobocie

Organizacja zwyczajnych sesji czy konferencji prasowych jest znacznie utrudniona z powodu panującej pandemii, dlatego prezydent Kutna skorzystał z okazji i na początku wczorajszej sesji omówił sprawy bieżące z naszego miasta.

- Na pewno są państwo zainteresowani, jaka jest sytuacja w mieście, szczególnie sytuacja gospodarcza. Jak to wygląda pod kątem epidemii wszyscy wiemy z codziennych komunikatów starosty kutnowskiego – mówił Zbigniew Burzyński.

Na początek prezydent wziął pod lupę bezrobocie. Pod koniec marca – jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy – bezrobocie w mieście Kutno było jednym z najniższych od lat, podobnie jak pod koniec roku 2019. Na KCI pisaliśmy już o tym TUTAJ, poniżej można zapoznać się z infografiką przygotowaną przez Invest In Kutno.

Na oficjalny raport PUP dot. bezrobocia w Kutnie w kwietniu będziemy musieli poczekać, jednak ze słów prezydenta wynika, że sytuacja na rynku pracy nie jest zła.

- Na koniec marca sytuacja w Kutnie była bardzo dobra, lecz to były początki tego, co obecnie się dzieje. Jak wynika z dzisiejszych informacji z PUP (30 kwietnia – dop. red.) w naszym mieście nie ma żadnych zgłoszeń dot. zwolnień grupowych. Wzrost liczby osób, które rejestrują się jako bezrobotni nie jest wysoki – podkreślał Z. Burzyński.

Podmioty gospodarcze

Następnie prezydent poruszył temat działalności gospodarczej i podmiotów gospodarczych – z reguły małych – działających w mieście. Zarejestrowanych jest ok. 4200 podmiotów. W Kutnie działa ich ok. 1600. Na dzień 30 kwietnia 2020 roku z działalności zrezygnowało 16 podmiotów

- To nie jest zaskakująca ilość. Zazwyczaj, w normalnych warunkach, jedne działalności się zamykają, a inne otwierają. Działalność zawiesiło 60 podmiotów. Póki co to nie wygląda źle, ale taka jest specyfika Kutna. U nas indywidualnych podmiotów gospodarczych jest mało i zawsze było mało. U nas ludzie mają pracę w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób. Jak zapewne państwo wiecie mamy 1 miejsce w województwie jeśli chodzi o zatrudnionych na tysiąc mieszkańców. Jest to 380 osób – mówił prezydent.

Do władz miasta docierają sygnały od firm o ruchach kadrowych, lecz są one uzupełniane pracownikami z zagranicy. Prezydent jest także w kontakcie z Bankiem Żywności, jak dotąd zapotrzebowanie na środki żywnościowe nie wzrosło.

- Póki co sytuacja nie wygląda najgorzej – podkreślał prezydent.

Budżet miasta

Jak panująca w Polsce sytuacja odbija się na budżecie miasta? I kwartał 2020 roku – jak mówił prezydent – zakończono pozytywnie. Dochody wykonano na poziomie 24.6 proc., a więc zgodnie z przewidywaniami.

- Natomiast w kwietniu zaczęły się pierwsze kłopoty. Dwoma największymi źródła dochodów są udział w podatku PIT i podatek od nieruchomości od osób prawnych, czyli od firm – mówił Zbigniew Burzyński.

W PIT na ten rok planowano wpływy na poziomie 49 mln zł., z więc ok. 4 mln zł. miesięcznie. W kwietniu do budżetu miasta z tytułu podatku PIT wpłynęło zaledwie 1.9 mln zł.

- Zawsze o tej porze było mniej, ale nie aż tak – podkreślał włodarz Kutna.

Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości – planowane wpływy to 40.5 mln zł, a więc ok. 3.3 mln zł. miesięcznie.

- Wpłynęło 2.6 mln zł. Ten podatek jest bardziej stabilny, jego wahania z reguły są dużo mniejsze. Tutaj też już jest ubytek. Czym spowodowany? Być może pewnymi brakami finansowymi, być może niektórzy wiedzą, że nie będą płacić odsetek, więc się nie spieszą. W każdym razie – jest to sytuacja lekko niepokojąca – mówił prezydent.

Dodał, że jeśli taki stan rzeczy potrwa przez kilka miesięcy, to niedobory dochodów mogą wynieść 5-8 mln zł.

- To bardzo dużo i będzie to wymagało dużych oszczędności i wielu cięć w budżecie – podkreślał Z. Burzyński.

Wyliczał, że wspomniane cięcia mogą dotknąć inwestycji, kultury, sportu, administracji, czy edukacji. Podsumowując – kryzys może dotknąć wszystkich dziedzin.

Inwestycje

Nadal trwają prace w Pałacu Saskim oraz na pl. Wolności i Rynku Zduńskim. Niedługo rozpoczną się prace na ul. Paderewskiego. Przetarg – jeszcze przed wybuchem pandemii - wygrało konsorcjum kutnowskich firm, więc władze chcąc zadbać o miejsca pracy zamierzają doprowadzić to zadanie inwestycyjne do końca.

Oprócz tego realizowane będą inne, mniejsze inwestycje, które zawsze realizowały kutnowskie firmy. Póki co nie wiadomo kiedy będą ogłaszane przetargi na duże zadania i remonty – decyzje w tej sprawie zapadną po podsumowaniu I półrocza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  Śmieszek

  Dla sprostowania: prawda a prawda to w tym przypadku dwie zupelnie odmienne sprawy. :)

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Enigma

   Co masz na myśli ?

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Śmieszek

  W Kutnie jakimś dziwnym sposobem dane wzgledem bezrobocia są zawsze ok i nie sprawiają problemu. Szkoda, ze fakty są odmienne od prawdy. Te podawane publicznie dane to chyba z d..p wzięte. Państwa to nie dziwi? Hm?!

 • rok temu | ocena +2 / -2

  pawik

  Brak wody pogłębia strefa gdzie gigantyczne ilości pobierają z własnych ujęć głębinowych uzyskanych z Pana aprobatom, betonowanie miasta zamiast budowa zbiornika retencyjnego na Dybowie, może Pan być dumny. Teraz zapowiedź blokady danych niezbędnych do wyborów . Wszystko z dobrego serca i bezinteresownie??????

 • rok temu | ocena +3 / -3

  o kim mowa?

  Dnia 19.11.1984 zarejestrowany pod nr 9157 w Wydz. "C" WUSW Płock jako upoważniony do MOB (wykonywania prac o charakterze obronnym).

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Magda M

  I co dało radę tak blisko siebie siedzieć a wybory korespondencje są złe. Koperty będą zarażać!

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Rt

   Czytaj ze zrozumieniem .Obrady z oczywistych powodów odbyły się online

 • rok temu | ocena +9 / -9

  Kutnowiak

  Prezydent to niech omówi swoje kontakty z włoska mafia i skorumpowanym prokuratorem

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Ciekawe ?

   Skoro coś wiesz to napisz a na pewno policja zainteresuje się twoimi wiadomościami

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Beata

  Ten człowiek bardzo źle wygląda.

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Rt

   Twoje uwagi o wyglądzie stają się nudne Popatrz w lustro też nie wyglądasz najlepiej

 • rok temu | ocena +7 / -7

  0ptyk

  "Czyli czy..." - Niech to ktoś przeczyta na głos....