Reklama

Budowa hali widowiskowo-sportowej utkwiła w martwym punkcie?

Opublikowano:
Autor:

Budowa hali widowiskowo-sportowej utkwiła w martwym punkcie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od niespełna sześciu miesięcy w temacie budowy hali widowiskowo-sportowej cisza. Władze planują zrealizować inwestycję przy wsparciu partnera prywatnego. Na jakim etapie jest inwestycja?

W połowie ubiegłego roku Urzędu Miasta opublikował plan budowy hali sportowo-widowiskowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (czyli miasta oraz prywatnej firmy) - można się z nim zapoznać TUTAJ.. Według niego na przełomie grudnia 2017 i stycznia 2018 miało nastąpić podpisanie umowy o ppp i realizacja projektu. Tak się jednak nie stało. Zapytaliśmy Urząd Miasta o powód opóźnień.

- Aktualnie postępowanie w ramach III etapu umowy usług doradczych zostało zawieszone m.in. z uwagi na realizację projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dotyczących odbudowy Pałacu Saskiego, przebudowy Placu Wolności i willi dra A. Troczewskiego, modernizacji budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, utworzenia terenów rekreacyjnych nad rzeką Ochnią w ramach projektu Zielona Oś Miasta - czytamy w odpowiedzi z Biura Prasowego UM Kutno.

Inwestycja jednak nie stoi w miejscu. Cały czas trwają bowiem rozmowy z Małą Ligą Baseballową w kwestii uzyskania przez Miasto Kutno prawa do dysponowania gruntem przewidzianym do realizacji projektu.

- Sytuacja ta skutkuje brakiem możliwości wszczęcia postępowania na wybór partnera prywatnego, tj. wykonania w zakładanym terminie III etapu umowy z Kancelarią Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz Spółka Jawna (która wybrana została do prowadzenia projektu - dop. red.) - informuje dalej UM.

Długie lata przygotowań

Przypomnijmy, że wartość nakładów inwestycyjnych szacuje się na 29,5 mln zł (bez podatku VAT). Miasto planuje, by hala była wyposażona w 2528 miejsc siedzących. Pierwsze wzmianki o budowie hali widowiskowo-sportowej w naszym mieście pojawiły się na początku 2015 roku. Prezydent Kutna wraz z zastępcami odwiedzali wtedy hale sportowe, aby zdobyć informacje na temat specyfikacji budowy oraz kosztów budynku.

- Plany rozpoczęliśmy od wyjazdów, obejrzenia wielu hal. Rozmawiamy z zarządcami i kierownikami tych obiektów. Robimy to, aby mieć swoją wiedzę: poznać plusy, minusy, koszta itd. Odwiedziliśmy już m.in. halę w Bełchatowie, Legionowie, Kołobrzegu, Warszawie, Pile, Słupsku, Koszalinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Sopocie, Wałbrzychu. Są to hale w granicach około 3 tysięcy do około 3,5 tysiąca widzów - mówił wtedy prezydent.

Na początku listopada ubiegłego roku w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział radni, prezydenci oraz skarbnik, a zaproszonym gościem był Tomasz Zieliński z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, która specjalizuje się m.in. w realizacji projektów ppp w Polsce.

Pierwsze kroki zmierzające do powstania w Kutnie hali widowiskowo-sportowej podjęto na początku ubiegłego roku.

- Rozpoczęliśmy działania mające na celu przystąpienie do pracy z budową, tak jak już kiedyś mówiłem byłoby to w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wybraliśmy kancelarię, która prowadziła już takie projekty, ma na swoim koncie kilkanaście realizacji w tej formule - mówił prezydent Zbigniew Burzyński podczas jednej z konferencji prasowych.

Procedury rozpoczną się od zbadania możliwości finansowych. Tutaj jednak proces się zatrzymał. Następnymi etapami będą przetarg, wyłonienie chętnych oraz negocjacje z potencjalnymi inwestorami, a finalnym punktem będzie podpisanie umowy i rozpoczęcie budowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE