Reklama

Reklama

Budynek w centrum zawali się na inne? Urzędnicy podejmują kroki

Opublikowano: 14 grudnia 2017 14:35
Autor:

Budynek w centrum zawali się na inne? Urzędnicy podejmują kroki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W zeszłym miesiącu informowaliśmy o stojącej w centrum miasta opuszczonej nieruchomości (KLIK). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że stwarza ona zagrożenie i budzi obawę wśród właścicieli przylegających kamienic. Sprawa wyglądała na tyle poważnie, że z wnioskiem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zgłosił się zaniepokojony właściciel sąsiadującej budowli.

Reklama

Ulokowana między funkcjonującymi budynkami ruina nie została jeszcze zakwalifikowana do rozbiórki. Do podjęcia takiej decyzji wymagana jest bowiem odpowiednia procedura, począwszy od wniosku po ocenę, a następnie rozprawę administracyjną.

- Okazało się, że budynek ten ma kilku właścicieli. Zostali oni wezwani na tzw. rozprawę administracyjną. Będzie ona polegała na sprecyzowaniu, jakie posiadacze mają plany dotyczące oficyny. Z naszej strony będą zadawane pytania, których odpowiedzi mają na celu ukierunkowanie dalszych działań - mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Janusz Bona.

Inspektorat musi również poznać plany właścicieli. Ich wolą może być wyremontowanie budynku, ale równie dobrze mogą zgodzić się na rozbiórkę.

- Niezbędne jest również zdanie konserwatora, gdyż nieruchomość ta znajduje się w specjalnej strefie konserwatorskiej. Jeśli właściciele zadeklarują chęć remontu, wówczas musimy uruchomić inną procedurę - polegającą na zabezpieczeniu terenu - dodaje inspektor.

Właściciele nieruchomości posiadając wiedzę o jej stanie oraz istniejącym zagrożeniu sprawę mogli załatwić na własną rękę. Mianowicie, prawo pozwala zarządcy (w tym przypadku właścicielom) na samodzielne zgłoszenie rozbiórki w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Nie wymaga to wówczas trybu nakazowego.

- Przy tego typu sprawach, jeśli właściciele sami zaproponują rozbiórkę, działanie jest bardzo szybkie. Firma budowlana zgłasza się z opracowanym planem i dokonuje jej na ich koszt. W przypadku gdy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przejmuje sprawę wariantów jest wiele - informuje Bona.

Jakie plany mają właściciele? O sprawie będziemy informować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)