Reklama

Byłe partnerki, choroby psychiczne i alimenty: O co jeszcze zapyta ksiądz przed ślubem?

Opublikowano:
Autor:

Byłe partnerki, choroby psychiczne i alimenty: O co jeszcze zapyta ksiądz przed ślubem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mniej urzędnik, bardziej duszpasterz - to główne założenie zmian wprowadzonych do tzw. „Protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa”, które zaczną obowiązywać w Polsce od 1 czerwca. Rozmowę z kapłanem nupturienci zaczną od przysięgi, później będą musieli odpowiedzieć na szereg delikatnych pytań, dotyczących m.in sfery psychicznej, zdolności do pożycia, a także zdać relację z poprzednich związków. Jakich nowości spodziewać muszą się jeszcze narzeczeni? Temat poruszony został podczas konferencji księży dziekanów diecezji łowickiej.

Konferencja odbyła się wczoraj (5 marca) w budynku kurii diecezjalnej. W konferencji wzięli udział księża dziekani ze wszystkich dekanatów diecezji łowickiej. Na spotkaniu obecny był biskup ordynariusz Andrzej F. Dziuba oraz biskup pomocniczy Wojciech Osial. Jednym z tematów poruszonych w trakcie spotkania duchownych był nowy protokół przedmałżeński, który będzie obowiązywał od 1 czerwca. Omówili go ks. dr Hubert Wiśniewski i ks. mgr lic. Piotr Jarota.

Co w praktyce oznaczają zmiany w protokole?

Przede wszystkim mają one pozwolić na lepsze rozeznanie w sytuacji, w której znajdują się narzeczeni. Do tej pory, wypełnianie protokołu rozpoczynało się od danych personalnych. Od czerwca inicjować będzie go przysięga złożona po znaku krzyża i wspólnym odmówieniu Modlitwy Pańskiej. A oto słowa przysięgi: „Wzywając Pana Boga na świadka, przysięgam, że na zadane mi pytania w sprawie małżeństwa, które zamierzam zawrzeć, powiem prawdę. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący. Amen”. Następnie złożenie przysięgi kandydaci na małżonków muszą potwierdzić własnoręcznym podpisem.

Nowe zasady mają zapobiegać zawieraniu nieważnych małżeństw. Stąd dodatkowy formularz przewidziany dla osób, które wcześniej zawierały już związek małżeński. Zawiera on pytania dotyczące życia w nieformalnym związku, w tym podanie danych konkubenta/konkubentki, jak i czasu trwania związku, bądź wywiązywania się z ewentualnego obowiązku alimentacyjnego wynikającego z poprzednich związków.

O co jeszcze narzeczonych zapyta ksiądz? Nie może zabraknąć rozmów na temat zdolności prokreacyjnych, bądź problemów psychicznych, które mogłyby stanąć na drodze do szczęśliwego pożycia. Pojawią się również pytania o to, czy narzeczony/narzeczona dostrzega u swojej drugiej połówki pewne zachowania i cechy, które niepokoją i rodzą obawy o powodzenie związku i to czy ktoś spośród osób bliskich poważnie odradzał zawarcie małżeństwa.

Niezwykle istotną zmianą wprowadzoną do protokołu jest szczera rozmowa na temat motywów, które kierują nupturientami pragnącymi zawrzeć związek małżeński przed obliczem Boga. W przypadku osób, które brały ślub cywilny z poprzednim partnerem, duchowny zapyta "czemu nie zdecydował się wówczas na ślub kościelny?".

Czy to zmiany na lepsze?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE