Reklama

Reklama

Cena palety euro

Opublikowano: 25 października 2017 11:25
Autor:

Cena palety euro - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na rynku można kupić wiele palet, ale nie wszystkie mają oznaczenia potwierdzające ich jakość i za nie płaci się zdecydowanie mniej. Oszczędność jednak nie zawsze jest opłacalna. Warto postawić na wysoką jakość certyfikowanych palet euro. Jak więc kształtują się ich ceny?

Reklama

Palety popularne w Europie

Palety wykorzystuje się w fabrykach ze zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, a także w magazynach wysokiego składowania. Służą do transportu rozmaitych towarów, a w niektórych przypadkach do ekspozycji produktów. Palety euro mają standaryzowane rozmiary, a najpopularniejszym rodzajem jest paleta o wymiarach 800 x 1200 mm. Dostępne są także palety o wymiarach 1200 x 1000 mm, 1000 x 1200 mm i 800 x 600 mm.

Oznaczenia EUR i EPAL – za co płacimy?

Wszystkie palety euro są oznaczone skrótem EUR na jednym z boków. Tylko odpowiednie oznakowanie wskazuje, że palety są produktami atestowanymi i wyróżniają się wysoką jakością. Do produkcji palet euro są upoważnieni wyłącznie producenci mający licencję EPAL, czyli European Pallet Association. Zarówno ich wytwarzanie, jak i naprawa muszą być przeprowadzane zgodnie ze ściśle określonymi przepisami. Jeśli producent ich nie przestrzega, konsekwencją jest odebranie licencji. Palety bez licencji lub z wyraźnymi uszkodzeniami nie są zaliczane do kategorii europalet. Natomiast palety naprawiane zgodnie z wymaganymi standardami oprócz oznaczenia EUR zyskują jeszcze oznaczenie EPAL na gwoździu. Na rynku można kupić różnorodne palety – także te, które nie są atestowane i podstawową różnicę od razu widać w cenie. Palety euro kosztują kilkadziesiąt złotych, podczas gdy za palety bez certyfikatów można zapłacić jedynie dziesięć złotych. Cena europalet jest zależna także od kupowanej ilości. Jeżeli jedna paleta kosztuje około 49 zł, to np. za zakup minimum 25 sztuk zapłacimy już tylko około 45 zł za jedną. Używane palety euro są zdecydowanie tańsze i można je kupić już za dwadzieścia parę złotych. Nowe i używane można kupić na przykład tutaj: Tefra.com.pl.

Fizyczne cechy palet a cena

Na cenę palet wpływają różne czynniki – znaczenie ma wielkość i waga, ale również stan techniczny. Nowe palety ze wszystkimi niezbędnymi oznaczeniami oczywiście muszą być w idealnym stanie i są najdroższe, ale jeśli chodzi o palety używane, dzieli się je na trzy podstawowe gatunki, z czego gatunek I oznacza najlepszy stan techniczny. Do gatunku I zaliczane są jasne palety, których uszkodzenia są słabo widoczne. Gatunek II oznacza palety mające ciemniejszy kolor i wyraźniejsze, ale nadal nieznaczne uszkodzenia. Najniższej jakości są palety gatunku III – są to palety o ciemnym zabarwieniu, które mają defekty, ale ich stan jest na tyle dobry, że nadają się do użytku.

Podsumowanie

Najtańsze są palety, które nie mają oznaczeń EUR i EPAL, ale są to palety wątpliwej jakości. Spośród atestowanych palet euro najwyższą jakością wyróżniają się palety nowe, ale też kosztują najwięcej. Europalety niższych klas można kupić za korzystniejszą cenę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)