Reklama

Cmentarz żydowski porośnięty chwastami

Opublikowano:
Autor:

Cmentarz żydowski porośnięty chwastami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zarośnięty chwastami i pokrzywami podjazd, teren przypominający dziką gęstwinę – to wizerunek cmentarza żydowskiego w Krośniewicach, gdzie zaledwie rok temu odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Dziś ciężko odróżnić teren cmentarza od pobliskich łąk.Wyglądem nekropolii oburzeni są krośniewiczanie.– To skandal! Każdy człowiek zasługuje na godny pochówek i porządek na miejscu spoczynku. Ktoś wreszcie powinien się zainteresować tym tematem – twierdzą zgodnie mieszkańcy.Niespełna rok temu cmentarz został uporządkowany przez pracowników Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, którzy mają pod opieką ponad sto cmentarzy żydowskich w Polsce. Znacznym nakładem sił i środków oczyszczono cały teren z dziko rosnącej roślinności, usunięto śmieci i wybudowano ogrodzenie. Jednak aktualny stan, w jakim znajduje się nekropolia pozostawia wiele do życzenia. Co więc poszło nie tak? Skąd taki stopień zaniedbania?

– W naszej opinii cmentarz jest obecnie w znacznie lepszym stanie niż przed uporządkowaniem, usunięto bowiem z niego ślady pozostałe po kilkudziesięciu latach zaniedbywania. Odrastanie roślinności jest rzeczą normalną i nie wpływa na stan cmentarza, na którym nie zachowały się w całości żadne nagrobki. Nasza Fundacja ma w planach na przyszłość wykoszenie odrastającej roślinności, jednak w obecnej chwili nie dysponujemy środkami, które pozwoliłyby przeprowadzić takie prace – dowiadujemy się od Marcina Bartosiewicza z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie.

Warto nadmienić, że zaledwie rok temu, na terenie cmentarza odbyła się uroczystość gdzie gośćmi byli między innymi Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Sol Rosenkranz – Żyd, polskiego pochodzenia na stałe zamieszkujący w Nowym Jorku. To właśnie on ufundował tablicę pamiątkową wiszącą aktualnie przy wejściu na teren cmentarza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE