Reklama

Co z nowym pomnikiem w Kutnie? Radny PiS pyta prezydenta

Opublikowano:
Autor:

Co z nowym pomnikiem w Kutnie? Radny PiS pyta prezydenta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od dłuższego czasu w naszym mieście podnoszony jest temat budowy pomnika poświęconemu pamięci 37 pułkowi piechoty. Tę sprawę monitoruje jeden z radnych PiS, który niedawno zwrócił się do prezydenta Kutna z szeregiem zapytań.

Rafał Jóźwiak niedawno złożył interpelację w której pyta o stopień realizacji deklaracji prezydenta miasta w sprawie wzniesienia pomnika 37 pułku piechoty .

- W czerwcu 2020 roku minie 100 lat od wymarszu ochotniczej kompanii szturmowej 37 pułku piechoty na front na wojnę z bolszewikami. Żołnierzami kompanii byli uczniowie „Dąbrowszczaka" i szkoły rolniczej w Mieczysławowie, w tym Eugeniusz Filipowicz — od 1998 roku Honorowy Obywatel Miasta Kutno. Kilku spośród uczniów-żołnierzy z ochotniczej kompanii poległo – napisał Rafał Jóźwiak.

Radny przypomina, że uczniowie powracający z frontu powitani zostali przez ówczesnego dyrektora „Dąbrowszczaka” Karola Kostro słowami „witajcie bohaterowie”. R. Jóźwiak wylicza także wydarzenia, które przyniosły pułkowi największą dumę.

- 37 pp stacjonujący przed II wojną światową w Kutnie stoczył zwycięskie bitwy z bolszewikami pod Korosteniem (26.04.1920), pod Żukowcem (26.05.1920), pod Baboszewem (19.08.1920), pod Rohatynam (9.09.1920) – podkreśla radny Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaje, że prezydent Kutna w ub. roku informował o planie przedstawienia komisji rady propozycji wzniesienia pomnika wraz z kilkoma jego lokalizacjami.

- W związku z upływem czasu od udzielenia odpowiedzi uzasadnione jest przedstawienie informacji o postępach prac w tej sprawie – czytamy w interpelacji R. Jóźwiaka.

Radny zadaje prezydentowi kilka pytań:

  • Czy prezydent miasta zlecił prace koncepcyjne (projektowe) w sprawie pomnika 37 pp?
  • Czy przygotowywana jest stosowna uchwała Rady Miasta w sprawie wzniesienia pomnika?
  • Jakie terminy w przedmiotowej sprawie są przewidywane?

O tej sprawie pisaliśmy na naszych łamach chociażby TUTAJ.

- Wierzę, że rok 2020, zamykający stulecie bohaterskich czynów pułkowych, będzie doskonałą okazją do wzniesienia pomnika – stwierdzał we wrześniu 2019 roku prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Jak na ostatnią interpelację Rafała Jóźwiaka w sprawie pomnika upamiętniającego 37 pp odpowie magistrat? Na pewno o tym poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE