Reklama

Co z zielenią w centrum Kutna? Urząd komentuje i pokazuje plany

Opublikowano: czw, 14 maj 2020 15:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na naszych łamach kilkukrotnie poruszaliśmy sprawę wycinki drzew w centrum Kutna (np. TUTAJ). Wielu mieszkańców uważała, że takie działania są co najmniej kontrowersyjne. Urząd miasta kolejny raz komentuje tę sprawę i udostępnia mapkę, na której oznaczone są nowe nasadzenia w ramach zagospodarowania pl. Wolności i Rynku Zduńskiego.

- Mieszkańcy miasta z zainteresowaniem obserwują postęp prac budowlanych na Placu Wolności. Do urzędu miasta wpływa wiele zapytań związanych z tą inwestycją. Najczęściej dotyczą one projektu zagospodarowania zielenią, która będzie ostatnim etapem prac modernizacyjnych. Informujemy, że na terenie miasta prowadzona jest racjonalna gospodarka zielenią. Usuwanie drzew jest rozważane wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. W roku ubiegłym na terenie miasta posadzono ok. 500 sztuk nowych drzew oraz 4 000 krzewów róż – informuje biuro prasowe UM.

Urząd dodaje, że realizacja modernizacji Placu Wolności i Rynku Zduńskiego niestety wymagała usunięcia drzew kolidujących z nowym zagospodarowaniem terenu, bądź będących w złym stanie zdrowotnym.

- Łącznie usunięto kilkadziesiąt lip, klonów, jesionów i jarzębów. Prace te wykonywane zostały zgodnie z przepisami i w ramach uzyskanych decyzji administracyjnych pod bezpośrednim nadzorem uprawnionych organów jak np. Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi. W ich miejsce pojawi się prawie 100 sztuk nowych nasadzeń o obwodach, gwarantujących ich szybki wzrost i właściwe zagospodarowanie terenu. Będą to lipy drobnolistne, klony, głogi, jarzęby pospolite, świerki pospolite - informuje urząd.

W galerii zdjęć znajduje się plan nowych nasadzeń na Placu Wolności, Rynku Zduńskim, ul. Zamenhofa i Krótkiej udostępniony przez magistrat.

- Ponadto obecnie trwają prace koncepcyjne dot. zagospodarowania przestrzeni Placu Wolności odpowiednią aranżacją sezonowych roślin zielonych. Przykłady takich rozwiązań mieliśmy okazję zobaczyć podczas ubiegłorocznego Święta Róży przed willą dra A. Troczewskiego, gdzie Zieloną Strefę Relaksu stworzyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (w galerii zdjęć przykładowe zdjęcia). Jesteśmy przekonani, że nowe nasadzenia drzew i zielone aranżacje w sąsiedztwie fontann stworzą przyjazną, zieloną strefę w tej odrestaurowanej części Kutna – podkreśla UM Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE