Reklama

Coraz mniej drzew w polskich miastach. Czy także w Kutnie?

Opublikowano:
Autor:

Coraz mniej drzew w polskich miastach. Czy także w Kutnie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz więcej polskich miast możemy nazywać „betonowymi dżunglami”. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Najwyższej Izby Kontroli. Czy podobnie jest także w Kutnie? Sprawdźmy.

Warszawa, Piotrków Trybunalski, Łódź, Legnica, Tarnowskie Góry, Kraków, Nowy Sącz, Wrocław i Katowice – te miasta znalazły się pod kupą kontrolerów NIK. Z danych wynika, że tereny zielone nie były skutecznie chronione przed gęstniejącą miejską zabudową.

- Dokumenty strategiczne miast zawierały zagadnienia dotyczące terenów zieleni wraz ze wskazaniem konkretnych działań i terminów na ich realizację. Jednak mimo to - w porównaniu do 2014 roku - łączna powierzchnia terenów zieleni, którymi zarządzały miasta, nie zwiększyła się (wyjątek stanowiły Piotrków Trybunalski oraz Wrocław). W sześciu miastach (z dziewięciu skontrolowanych) nastąpił spadek udziałów terenów zieleni i wód w łącznej strukturze powierzchni objętych planami miejscowymi - wskazują na problem kontrolerzy NIK.

Dlatego NIK zaleca burmistrzom i prezydentom miast, by do ochrony terenów zielonych częściej stosowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Łącznie w skontrolowanych miastach liczba usuniętych drzew była o blisko 17 proc. większa niż liczba nowo posadzonych. Cztery miasta nie dysponowały rzetelnymi danymi w tym zakresie – informuje NIK.

Jak sytuacja prezentuje się w Kutnie? Informacje na temat wycinek drzew i nasadzeń nowych na ich miejsce przekazuje nam biuro prasowe Urzędu Miasta.

- W ramach utrzymania zieleni miejskiej w 2017 roku Urząd Miasta Kutna dokonał wycięcia 225 drzew. Głównym powodem było ich obumarcie lub zły stan zdrowotny drzew. Ponadto wydano 142 decyzje zezwalające na wycięcie drzewa. Wnioskodawcy zostali zobowiązani do dokonania nowych nasadzeń. Za każde jedno wycięte drzewo, sadzone są dwa nowe. W minionym roku dokonano nasadzeń 466 drzew oraz 4688 krzewów różanych – informuje biuro prasowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE